1. NFT چیست؟

NFT، کوتاه‌شده‌ی non-Fungible Token  است: یعنی « توکن غیرمِثلی».
در اقتصاد، کالاها یا ابزارهای مبادله، در صورتی مِثلی(Fungible) به‌شمار می‌رود که واحدهای آن با یک‌دیگر قابل‌ تعویض باشند و نتوان هیچ‌‌یک از آن‌ها را کم‌ارزش‌تر یا با ارزش‌تر از دیگری دانست. مثلا، یک بیت‌کوین، دلار، ریال و به‌طور کلی اسکناس‌ها را می‌توان با واحدهای مساوی از همین دارایی‌ها تعویض کرد.
یک سکه از یک ارز دیجیتال همواره برابر است با یک سکه دیگر از همان ارز یا یک اسکناس هزار تومانی از هر جهت با یک اسکناس هزار تومانی دیگر یا پنج اسکناس ۲۰۰تومانی یکسان است.
در مقابلِ دارایی‌های مثلی، چیزهای غیرمِثلی(Non-fungible) قرار دارند. به‌طورکلی هرچه که ابزار مبادله نباشد، غیر مِثلی است؛ مثلاً لپ‌تاپ، تلفن همراه و خودرو ابزار مبادله نیستند. لپ‌تاپ یا خودروِ شما، دقیقا با یک لپ‌تاپ یا خودروی هم‌ارز نیست.
مثال روشن‌تر، تابلوی مونالیزا است که یک نمونه کاملاً غیرمثلی است. آیا کسی می‌تواند این اثر هنری تاریخی را با یک تابلوی معمولی مبادله کند، با این توجیه که هردوی آن‌ها تابلوی نقاشی هستند؟

 1. تفاوت NFT و ارز دیجیتال چیست؟

برخلاف بیت کوین، اتریوم و ارزهای دیجیتال دیگر که مثلی هستند و واحدهای تعویض‌پذیر دارند، هر واحد NFT  ویژگی‌هایی دارد که آن را از واحدهای دیگر مشابهش متمایز می‌کند.
یک توکن غیرمثلی یا NFT، مشابه ارزهای دیجیتال یک دارایی دیجیتال است، روی بلاک‌‌چین ذخیره و جابه‌جا می‌شود اما برخلاف آن‌ها، منحصربه‌فرد است.

 1. NFTها چگونه کار می کنند؟

NFT به کاربران امکان می‌دهد دارایی‌های دیجیتالی مانند املاک مجازی، هنری، آثار دیجیتال و لحظات ویدیویی را مالک شوند. مالک‌شدنِ دارایی‌های دیجیتال شبیه است به خرید درون‌برنامه‌ای اقلام در بازی‌های ویدیویی.
تفاوت بزرگ NFTها منحصربه‌فردبودن است و البته به‌لطف فناوری بلاک‌چین، امکان انتقال آسان آن‌ها به مالک دیگری است.

 1. NFTها چگونه ثبت و نگهداری می‌‏شوند؟

بلاک‌چین، امن و تغییرناپذیر است و به‌همین سبب، مالکیت یک توکن غیرمثلی، معنای واقعی دارد. توکن‌های غیرمثلی مانند ارزهای دیجیتال معمولی (بیت کوین، اتریوم و …) روی کیف پول‌های دیجیتال ذخیره و منتقل می‌شوند و مالکیت یک NFT  به فرد دارنده‌ی کیف پول (کلید خصوصی) تعلق دارد.

 1. بی‏‌مثل‌‏مارکت چگونه NFT شما را ثبت می‏‌کند؟

کاربران با ساخت اکانت در سامانه بی‌مثل مارکت و خرید یکی از اشتراک‌های ما می‌توانند به تعدادی که درخواست کرده‌اند، آثار‌شان را در Open Sea  به سند دیجیتال تبدیل کنند.

 1. بی‏‌مثل‌‏مارکت چگونه به Open sea متصل می‌شود؟

کاربران می‌توانند با استفاده از کیف پول و اکانت ثبت‌شده‌ی بی‌مثل‌مارکت در پلتفرم Open Sea به این پلتفرم وارد شوند و آثا‌رشان را به صورت مستقیم و به زبان فارسی ثبت کنند.

 1. برای ثبت یک NFT چه مراحلی باید طی شود؟

۱-ساخت اکانت
۲-خرید بسته
۳-ثبت اطلاعات اثر‌در بی مثل
۴-تعیین قیمت NFT توسط کاربر
۵-ثبت اثر توسط بی مثل در Open Sea
۶-مشاهده اطلاعات NFT و لینک اتصال به Open Sea در بی مثل

 1. هزینه ثبت NFT در بی‌‏مثل‏‌مارکت چگونه محاسبه می‌‏شود؟

هزینه‌ی ثبت NFT در سامانه‌ی بی‌مثل‌مارکت؛ بسته‌به سطح اشتراک خریداری‌شده تعیین می‌شود. سطح اشتراک‌ها، متناسب‌است با تعداد اثری که کاربران می‌خواهند ثبت کنند.

بسته‌ نخست ما، عضویت رایگان همراه با امکان رایگان ساختن یک NFT است. ۷۲ساعت پس‌از ثبت یک اثر با استفاده از بسته‌ی عضویت رایگان، آن اثر در Open Sea ، NFT می‌شود.
کاربری که می‌خواهد یک اثر را فورا NFT کند، می‌تواند از بسته فوری بی‌مثل مارکت استفاده کند، قیمت این بسته اشتراک فوری، ۲۰۰هزارتومان است و دوساعت پس‌از ثبت اثر، آن اثر NFT  خواهد شد.
بی‌مثل‌مارکت دو بسته‌ی اشتراک دیگر  دارد. بسته اشتراک برای ساختن ۱۰  NFT که یک‌میلیون‌تومان بها دارد. فعلا با تخفیف ۵۰درصدی بی‌مثل مارکت، با ۵۰۰هزارتومان می‌توان از این بسته بهره برد.
بسته اشتراک برای ساختن ۲۰ NFT، هم یک میلیون و ۵۰۰هزار  تومان ارزش دارد. فعلا با تخفیف ۵۰درصدی بی‌مثل مارکت، با  ۷۵۰هزار تومان می‌توان از این بسته بهره برد.

 1. ثبت NFT از طریق بی‌‏مثل‌مارکت در مقایسه با ثبت مستقیم در Open Sea چه مزیتی دارد؟

 • امکان دسترسی آسان کاربران داخل ایران به روند ثبت NFT خود.
 • کاهش چشم‌گیر هزینه ثبت آثار نسبت به روش مستقیم ثبت در پلتفرم Open Sea
 • امکان پرداخت ریالی در درگاه بانکی جهت NFT
 1. امکان ثبت NFT برای چه آثاری در بی‏‌مثل‌مارکت وجود دارد؟

 • نقاشی
 • موسیقی
 • بازی‌های ویدئویی
 • میم‌ها
 • GIF ها
 • ویدئوها
 1. بی‌مثل‌مارکت چگونه حق مالکیت ِ‌ NFT ثبت‌شده در حساب کاربری هر فرد، را تضمین می‌کند؟

حق مالکیت آثار و اطمینان خاطر کاربران از تضمین این حق، بسیار مهم است و از این‌رو، بین سامانه‌ی بی‌مثل‌مارکت و کاربران قراردادی بسته می‌شود و بنابر آن تضمین می‌شود که این سامانه، به عنوان یک رابط کاربری بین کاربران فارسی‌زبان و پلتفرم Open Sea عمل خواهد کرد. این قرارداد با حفظ کامل حقوق کاربران و با تاکید بر بی‌ادعایی نسبت به مالکیت آثار، ثبت می‌شود.