PAK، هنرمند ناشناس ولی محبوب دنیای NFT

PAK، هنرمند ناشناس ولی محبوب دنیای NFT

PAK بیش از 20 سال است که به صورت ناشناس در دنیای دیجیتال فعالیت هنری می‌کند. او بنیانگذار و طراح اصلی استودیو Undream و خالق پروژه هوش مصنوعی Archillect است.

Archillect به کمک هوش مصنوعی خود تصاویر منتشر شده جذاب در شبکه‌های اجتماعی را پیدا می‌کرد و  منتشر می‌کرد. این هوش مصنوعی یک انقلاب در هنر دیجیتال بود. آرچیلکت یک نمایشگاه‌گردان (Curator) دیجیتال است که مستقل و بدون دخالت انسانی، تصاویر مینیمال با معیارهای هنری و زیبایی‌شناسی خاصی را پیدا می‌کند و آن‌ها را در کنار یکدیگر منتشر می‌کند.

ناشناس ماندن بخشی از هویت PAK است. او معتقد است ناشناس ماندن هنرمند باعث می‌شود مخاطب به جای تمرکز بر ویژگی‌های فیزیکی و هویت هنرمند، به آثار و مفاهیم هنر او توجه می‌کند.

PAK و دنیای NFT

پک در فوریه 2020، اولین NFT خود را با نام «ابر یادبود تاریک» در پلتفرم SuperRare با قیمت 3.5 اتریوم فروخت.  در آگوست 2020، PAK تصمیم گرفت یک بار دیگر مفهوم جدیدی به دنیای هنر دیجیتال اضافه کند. او  مجموعه‌ای به نام X را در پلتفرم NiftyGateway عرضه کرد تا مفهوم Open Edition یا Infinite Edition را به دنیای ان اف تی اضافه کند. در این نوع NFTها، معمولا زمانی محدودی (مثلا چند ساعت) اعلام می‌شود و در این مدت، به تعداد خریداران ان اف تی، برای هرکدام یک یا چند توکن ضرب می‌شود.

این مجموعه که به صورت Open Edition عرضه شد، شامل ۱۳ اثر بود. خریداران می‌توانستند به هر تعداد که بخواهند از بین این ۱۳ اثر، ان اف تی خریداری کنند. با این حال، این پروژه در آن زمان چندان موفقیت آمیز نبود و فقط ۶۱ NFT فروخته شد. اما این تازه آغاز فعاليت شگفت انگیز PAK در دنیای NFTها بود.

مجموعه بعدی پک، توجه بسیاری را به خود جلب کرد. او یک بار دیگر نبوغ خود را به رخ همه کشید. او مجموعه به نام The Title (عنوان) را بار دیگر به صورت Open Edition معرفی کرد. در این مجموعه او یک تصویر را با نام‌ها و قیمت‌های مختلف عرضه کرد. برای مثال، نسخه‌ای که نامش The Cheap (ارزان) بود، ۵۰۰ دلار قیمت داشت و در ۱۹۲ نسخه فروش رفت. اما نسخه‌ای که The Expensive نام داشت، در ۸ نسخه و با قیمت ۱۰هزار دلار فروش رفت. او با این پروژه مفهوم مالکیت و ارزش را به چالش کشید.

pak در مجموعه The Title یک تصویر را با نام و قیمت‌های مختلفی تبدیل به NFT کرده بود

NFT های میلیون دلاری

بغد از پروژه The Title، توجه همه فعالان بازار ان اف تی به PAK جلب شده بود. پروژه بعدی او، The Fungible نام داشت. این پروژه نیز Open Edition بود. در این مجموعه بیش از ۶هزار NFT خریداری شد و نزدیک ۱۷ میلیون دلار درآمد داشت. موفقیت‌های پک همه را هیجان‌زده کرده بود. در همان دوران بود که وال استریت ژورنال در مقاله‌ای پرسید:

آیا PAK آینده هنر است؟

پک چندین پروژه هنری دیکر آغاز کرد و میلیون‌ها دلار  از فروش آن‌ها درآمد داشت. اما دوم دسامبر ۲۰۲۱، زمانی بود که پک قرار بود تاریخ را عوض کند.

PAK در ۲ دسامبر پروژه جدیدی به نام Merge (ادغام) را در پلتفرم NiftyGateway عرضه کرد. هرکسی در این پروژه می‌توانست تعداد نامحدودی ان اف تی بخرد. پک هر واحد از آن NFTها را Mass نامیده بود. اما نکته جالب آن‌جا است که قرار بود هرکسی در نهایت فقط یک تصویر ان اف تی دریافت کند. اگر کسی بیش از یک ان اف تی‌های Mass خریداری کرده بود، NFTها بعد از دو روز، در کیف پول او ادغام می‌شد و نسبت به تعداد NFT که خریده بود، تبدیل به یک تصویر جدید به صورت یک ان اف تی جدید می‌شد!

استقبال از این پروژه بی‌نظیر بود. نزدیک به ۲۹هزار خریدار، 312,686 قطعه Mass خریداری کردند و PAK حدود ۹۲ میلیون دلار درآمدزایی کرد.  با این اتفاق رکورد ۶۹ میلیون دلاری بیپل شکست تا رکورد گران‌ترین NFT جهان در اختیار PAK قرار بگیرد.

 

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.