تاریخچه‌ی مختصر ان‌اف‌تی

کریپتوپانک توکن ان‌اف‌تی رمز ارز

سکه‌های رنگی اولین ان‌اف‌تی‌ها بودند که نخستین‌بار در  سال ۲۰۱۲ بر بستر بلاکچین بیت‌کوین ایجاد شدند و شباهت‌های زیادی به NFTهای کنونی داشتند.

در سال ۲۰۱۴ کانترپارتی که یک پلتفرم مالی همتا به همتا و متن‌باز بود بر بستر بلاکچین بیت‌کوین ایجاد شد که به کاربران امکان ساختن ارزها یا متعلقات قابل معاوضه شخصی را می‌داد.

اما با معرفی و توسعه بلاکچین اتریوم و امکان ایجاد توکن بر روی این شبکه، مفهوم توکن‌های NFT تغییر کرد و اکوسیستم تازه‌ای پدید آمد.

کریپتوپانک‌ها که در اوایل سال ۲۰۱۷ بر بستر اتریوم پدید آمدند، اکوسیستم را بازهم متحول کردند و استاندارد ERC-721 را در بستر بلاکچین اتریوم ایجاد کردند و توسعه دادند.

 

کریپتوپانک‌ها

کریپتوپانک اولین پروژه NFT بر بستر اتریوم بود که در سال ۲۰۱۷ در شرکت لاوا لبز توسط مت هال و جان واتکینسون ایجاد شد. هدف اصلی این پروژه، ترکیب هنر با حوزه NFT بود.

کریپتوپانک‌ها ۱۰هزار عدد شخصیت منحصر به فرد پیکسلی بودند که همه‌ی کاراکترهای آن کدنویسی شدند و در آغاز رایگان بودند اما بعد از اقبال عمومی بدان‌ها، برخی از آن‌ها امروزه حتی تا چندین میلیون دلار خریدوفروش می‌شوند.

هر پانک (هر یک از این شخصیت‌های پیکسلی)، یک تصویر ۲۴ در ۲۴ پیکسلی هستند که با کدنویسی، روی شبکه اتریوم با استفاده از استاندارد ERC-20 ذخیره شدند و با این حساب می‌توان مطمئن بود که هیچ دو پانکی از این ۱۰هزار پانک شبیه هم نیستند.

این پانک‌ها را می‌توان بر اساس ویژگی‌هایآن‌ها تقسیم بندی کرد. برای مثال می‌توان به صورت زیر:

این پانک‌ها بر اساس رنگ مو، چهره، عینک، ریش و … نیز طبقه‌بندی می‌شوند. گران‌ترین پانک موجود تا کنون، کریپتوپانک ۳۱۰۰ است که یکی از ۹ پانک فضایی است. این پانک که در ۲۳ ژوئن سال ۰۱۷ به صورت رایگان توزیع شده بود، در ۱۱ مارس ۲۰۲۱ به قیمت ۷.۵۸ میلیون دلار به فروش رفت.

شرکت سازنده این کریپتوپانک‌ها، در اینجا بازار خرید و فروش کریپتوپانک‌ها راه‌ انداخته است. متقاضیان با اتصال کیف پول متامسک‌شان به این بازار می‌توانند آن‌ها را دادوستد کنند.

همچنین برخی از این پانک‌ها از استاندارد ERC-20 به استاندارد ERC-721 انتقال داده شده‌اند تا در بازارهای دیگر NFT همانند Opeansea قابل معامله شوند.

پس از پانک‌ها، کریپتوکیتیز باعث شهرت بسیار زیاد ان‌اف‌تی‌ها شدند.

درباره‌ی کریپتوپانک‌ها این‌جا بیش‌تر بخوانید

کریپتوپانک چیست؟ با اولین پروژه تاریخ ان‌اف‌تی آشنا شوید

کریپتوکیتیز

کریپتوکیتیز یک بازی مجازی است که در آن بازیکنان می‌‌توانند گربه‌‌های مجازی بخرند و یا تولید مثل کنند. نخستین گربه در این بازی در روز دوم دسامبر سال ۲۰۱۷ متولد شد. از آن زمان به بعد هر پانزده دقیقه یک گربه متولد شد تا اینکه در نوامبر سال ۲۰۱۸ آخرین گربه نیز از نسل صفر متولد شد.

در این بازی گربه‌ها زاد و ولد می‌کنند و گربه مادر مالک گربه تازه متولد شده خواهد بود. این بچه گربه خصوصیات ژنتیکی والدین خود را به ارث می‌برد اما در نوعی از جهش‌های ژنتیکی خاص که به ندرت پیش می‌آید، یک بچه گربه تجملی (Fancy) به دنیا خواهد آمد که ارزش بالایی دارد.

از لحاظ تئوری تعداد هیچ محدودیتی برای تعداد گربه‌ها وجود ندارد اما برای ایجاد گربه جدید، کارمزدی برای تراکنش‌های زاد و ولد وجود دارد.

طبق آمار KittyExplorer، کل جمعیت کیتی‌‌ها تا امروز به بیش از دو میلیون عدد رسیده است که حدود ۵۰ هزار‌تای‌شان که نسل صفر نامیده می‌شوند، از اول وجود داشتند و بقیه با تولید مثل ساخته شدند. برخی از این گربه‌ها با قیمت‌های بالای ۳۰۰هزار دلار نیز خرید و فروش می‌شوند.

این متن با بهره‌از پروژه مطالعاتی شرکت توسعه زیرساخت فنآوری‌های نوین‌ارزش آماده شده است.

معرفی بهترین بازی ‌های NFT

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.