کریپتوپانک چیست؟ با اولین پروژه تاریخ ان‌اف‌تی آشنا شوید

1

چه یک کهنه سرباز ان‌اف‌تی باشید و چه یک مبتدی، مطمئناً با مجموعه ان‌اف‌تی‌های کریپتوپانک‌ها مواجهه داشته‌اید. یا شاید دل‌تان می‌خواهد یکی‌از آن‌ها را داشته باشید. به‌هر روی به عنوان اولین پروژه ان‌اف‌تی در تاریخ، کریپتوپانک از جایگاه بی‌نظیری برخوردار است. هر که از آن‌ها داشته‌ باشد، صاحب بخشی از تاریخ هستید.

صادقانه بگویم، شاید برای بسیاری، این آواتارهای پیکسلی در مربع‌های کوچک خیلی خاص به چشم نمی‌آیند. آن‌ها عمدتاً مردند و هودی‌ها، کلاه‌ها و چیزهایی دیگری دارند. آن‌ها اساساً فقط قطعاتی از آثار هنری دیجیتال هستند. ولی آیا نمی‌توانند ارزش زیادی داشته باشند؟ خوب، آن‌ها از نزدیک به ۲۰۰هزار تا ۲۳ میلیون دلار آب می‌خورند.

کریپتوپانک دقیقا چیست؟ مهمتر از این، چرا به قیمت میلیونی فروش می‌روند؟

نمی‌دانید کریپتوپانک چیست؟ در این راهنما همه چیز را در مورد آنها بیاموزید!

کریپتوپانک چیست؟

کریپتوپانک مجموعه‌ای از ۱۰هزار آواتار منحصر به فرد در بلاک‌چین اتریوم است. مت هال و جان واتکینسون، بنیان‌گذاران شرکت نرم‌افزاری Larva Labs، این مجموعه را در ژوئن ۲۰۱۷ راه‌اندازی کردند. در آن زمان، هرکه کیف پول اتریوم داشت می‌توانست این آواتارها را رایگان صاحب شود. با این‌که پدیده ان‌اف‌تی‌‌ در آن زمان نسبتاً جدید بود، اما تمام کریپتوپانک‌ها در کوتاه‌ترین زمان صاحب پیدا کردند.

در اینجا چند نکته وجود دارد – هال و واتکینسون کریپتوپانک را را آزمایشی راه انداختند و تازه آن‌ هم به‌عنوان یک برنامه نرم‌افزاری که بتواند هزاران کاراکتر منحصربه‌فرد تولید کند. در آغاز فکر می‌کردند که در مسیر سامان‌دادن یک برنامه یا یک بازی هستند، اما سرانجام به ایجاد طرحی برای جنبش هنر دیجیتال که امروزه می‌شناسیم، رسیدند.

علاوه بر این، در آن زمان، ERC-721، که حالا استاندارد ان‌اف‌تی‌ها است، وجود نداشت. بنابراین، این دو نفر ناچار شدند با نسخه اصلاح شده پروتکل ERC-20 کار کنند و همین الهامی شد برای توسعه ERC-721.

از نظر هنری در اصل کریپتوپانک از جنبش هنری پانک لندن الهام گرفته است. آن‌ها منعکس کننده «روح ضد ساختار»«روزهای اولیه جنبش بلاک‌چین» هستند. این دو نفر جایی گفته‌اند: «آنها باید مجموعه‌ای از افراد ناسازگار و نامناسب باشند. جنبش پانک لندن در دهه ۱۹۷۰ هم تاثیر زیبایی‌شناسی مشابهی گذاشت.»

علاوه بر این، آن‌ها بلیدرانر و رمان سایبرپانکِ ویلیام گیبسون، نورومنسر، را نیز از تأثیرات خویش می‌دانند.

کریپتوپانک‌ها ۸۷ ویژگی دارند

کریپتوپانک‌ها؛ انواع، ویژگی‌ها و نادر بودن

در مجموع، پنج نوع مختلف کریپتوپانک وجود دارد: مرد، زن، زامبی، میمون و بیگانه. در حالی که مردان با ۶۰۳۹ آواتار رایج‌ترین هستند، بیگانگان نادرترین آنها هستند. فقط ۹ بیگانه وجود دارد. و البته، ۳۸۴۰ زن، ۸۸ زامبی و ۲۴ میمون وجود دارد. بدیهی است که هر چه یک نوع نادرتر باشد، با ارزش‌تر است. میانه‌ی پارسال بود که یک کریپتوپانک بیگانه به قیمت ۱۱.۷۵ میلیون دلار به حراج گذاشته شد.

جدا از نوع، کریپتوپانک‌ها طیفی از ویژگی‌ها هم دارند – در مجموع ۸۷ویژگی. این شامل گردن‌بند، سیگار، گوش‌واره، چسب چشم، لوله و … است. در این‌جا نیز برخی نادرتر از دیگران هستند. Beanie، Choker، کلاه خلبانی، Tiara و Buck Teeth برخی از نادرترین ویژگی‌ها هستند.

اکنون که به چیستی کریپتوپانک ها پرداختیم، بیایید ببینیم که چرا آنها تا این اندازه ارزشمند هستند.

کریپتوی ۵۸۲۲، یکی از ۹ کریپتوی بیگانه

چرا کریپتوپانک‌ها اینقدر ارزشمند هستند؟

در ابتدا، مردم کریپتوپانک‌ها را به‌طور رایگان صاحب می‌شدند، شاید به این دلیل که آن‌ها را به کلکسیون‌هایی مانند کارت‌های تجاری شبیه می‌دیدند. برخی از کلکسیونرها، هم از طرف‌داران هنر ژنراتیو بودند- آثار هنر ژانراتیو، براساس الگوریتم‌های تصادفی کامپیوتری که توسط تولیدکنندگان اثر از پیش طراحی شده، تولید می‌شوند.

امروزه، این دو جنبه برای اکثر پروژه‌های برتر ان‌اف‌تی در بازار صادق است. اما چیزی که کریپتوپانک‌ها را بسیار ارزشمند می‌کند این واقعیت است که آن‌ها یکی از پروژه‌های OG ان‌اف‌تی (بازی‌های قدیمی) تاریخ هستند. آن‌ها همچنین یکی از اولین آواتارهای ان‌اف‌تی هستند که به طور گسترده در جامعه کریپتو پذیرفته شدند.

مطمئناً کریپوپانک‌ها راه را برای چندین پروژه ان‌اف‌تی‌های PFP (ان‌اف‌تی‌های پروفایل تصویر) دیگر هموار کرد: باشگاه قایق بادبانی Bored Ape، Doodles، Cool Cats، و World of Women

به دلیل موقعیت افسانه‌ای‌اش، چندین سلبریتی هم حالا کریپتوپانک‌ها دارند. این فهرست شامل رپرهای جی زی و اسنوپ داگ، اینفلوئنسر رمزارز لوگان پل، ستاره تنیس سرنا ویلیامز، دی جی آمریکایی استیو آئوکی، خواننده جیسون درولو و بسیاری دیگر می‌شود.

در حال حاضر، کریپوپانک شماره ۵۸۲۲ با پوست آبی، رکورد پرفروش‌ترین ان‌اف‌تی از مجموعه را دارد. در فوریه ۲۰۲۲ به قیمت هشت‌هزار اتریوم یا حدود ۲۳ میلیون دلار فروخته شد. به عنوان یکی از تنها ۹ پانک بیگانه، این پانک نیز یکی از کمیاب‌ترین پانک‌های موجود است.

دومین ان‌اف‌تی پرفروش کریپوپانک ۴۱۵۶ است که ۱۰.۳۵میلیون دلار فروخته شد. در همین حال، کریپوپانک ۵۵۷۷ و کریپوپانک ۷۸۰۴ به ترتیب ۷.۸۲و ۷.۵۶میلیون دلار فروخته شدند.

کریپتوی ۴۱۵۶

آینده پروژه

امروز، کف کریپتوپانک در ۶۲.۵۹اتریوم یا حدود ۱۸۹هزار دلار و ۱۰۰ است. به گفته وب سایت Larva Labs، این پروژه ۱.۹۸میلیارد دلار در فروش تمام دورانش جمع‌آوری کرده است. با این حال، OpenSea ارزش بالاتری را در حدود ۲.۷ میلیارد دلار ذکر می‌کند.

جدا از فروش میلیون دلاری، کریپتوپانک امسال بازهم خبرساز شد. Yuga Labs، شرکت مادر Bored Apes، ماه گذشته کریپتوپانک و Meebits را از Larva Labs به مبلغ نامشخصی خریداری کرد. بلافاصله پس از اعلام این خبر، فروش هر دو مجموعه به شدت افزایش یافت.

در ابتدا، در حالی که اعضای جامعه مالکان دارای کریپتوپانک‌ها بودند، Larva Labs همچنان حق مالکیت معنوی همه ان‌اف‌تی‌ها را داشت. اما اولین اقدام Yuga Labs پس از خرید این مجموعه این بود که حقوق تجاری کامل ان‌اف‌تی‌ها را به دارندگان آن واگذار کرد. این بدان معنا است که دارنده اکنون می‌تواند از کریپتوپانکش در پروژه‌های Web3ش استفاده کند.

در ماه‌های اخیر، در حالی که پروژه‌هایی مانند Bored Apes به موقعیت کریپتوپانک تلنگری زدند اما این مجموعه همچنان در وضعیتی افسانه‌ای است. بعید است این وضعیت به این زودی‌ها افت کند. علاوه بر این، با خرید مجموعه از سوی Yuga Labs، می‌توانیم انتظار پیشرفت و تقاضای بیشتری در اطراف مجموعه در ماه‌های آینده داشته باشیم.

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.