کدام آثار هنری را می‌توان به NFT تبدیل کرد؟

کدام آثار هنری را می‌توان به NFT تبدیل کرد؟

با گسترش بازارهای NFT و رقم‌های بالایی که در این بازار جابه‌جا می‌شود، بسیاری از هنرمندان به فکر ساخت ان اف تی افتاده‌اند. اما کدام آثار هنری را می‌توان به NFT تبدیل کرد؟

برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا درک بهتری از NFTها و بازار آن داشته باشیم.

  • بیشتر بخوانید: آشنایی با ان اف تی در دو دقیقه

چرا NFTها ارزشمند هستند؟

NFT مخفف عبارت Non-Fungible Token به معنای توکن غیرمثلی است. برای درک ارزش ان اف تی‌ها بهتر است با مفهوم غیرمثلی آشنا شویم.

Fungible به معنای مثلی یا معاوضه پذیر است. اموال مثلی، دارایی‌هایی هستند که شما می‌توانید آن را با دارایی دیگری با ارزش برابر معاوضه کنید. پول مثال مناسبی برای این نوع اموال است. شما می‌توانید یک 10هزار تومانی را با هر 10هزار تومانی دیگر و یا حتی 2 تا 5هزار تومانی جابه‌جا کنید. با این کار، میزان دارایی شما هیچ تغییری نمی‌کند.

اما دارایی‌های غیرمثلی، این گونه نیستند. آن‌ها یکتا هستند و هرکدام با دیگری فرق دارند. آن‌ها ممکن است در برحه‌هایی از زمان هم‌قیمت باشند، اما این به معنای ارزش برابر آن‌ها نیست. چون ممکن است فردا قیمت هرکدام متفاوت باشد.

دلیل اصلی ارزش NFTها همین یکتا بودن آن‌ها است. نقاشی‌های پیکاسو یکتا هستند. درست است که هرکسی می‌تواند یک کپی از آن چاپ یا نقاشی کند؛ اما نسخه اصلی اثر همواره ارزشمند خواهدماند. NFTها محتوای دیجیتال را غیرقابل جایگزین می‌کنند و همین آن‌ها را ارزشمند می‌کند.

درک تفاوت اموال مثلی و غیر مثلی در شناخت NFT مفید است.

امنیت بی‌نظیر شبکه‌های بلاکچین، اصالت NFTها را تضمین می‌کند. مانند هر دارایی دیگری در شبکه بلاکچین، کل سابقه ایجاد و معاملات هر ان اف تی، به صورت شفاف قابل ردیابی است. به همین دلیل، کاربران به سادگی و با خیال راحت می‌توانند تقلبی نبودن و اصالت NFT مدنظر خود را بررسی کنند.

به همین دلیل، NFT می‌تواند ابزار خوبی برای اثبات مالکیت هرچیزی حتی در دنیای واقعی باشد.

  • بیشتر بخوانید: بلاکچین به زبان ساده

معمولا اموال غیرمثلی با توجه به خود محصول، سازنده آن، تاریخچه مالکیت آن، ارزش آن در آینده و… قیمت گذاری می‌شوند.

چه فایل‌هایی را می‌توان به NFT تبدیل کرد؟

هر فایل دیجیتالی مانند تصویر، صدا، ویدئو، متن و… را می‌توان تبدیل به NFT کرد. اما لزوما تبدیل کردن یک فایل یا اثر هنری به NFT به معنای به فروش رفتن آن نیست. از طرف دیگر، هرکدام از پلتفرم‌های ساخت NFT، قوانین خاصی دارند. برای مثال، در سایت Opensea، شما فقط می‌توانید آثار هنری را  که پیش زمینه دیجیتالی دارند به NFT تبدیل کنید. اما سایت‌های دیگری وجود دارند که می‌توانید به راحتی از اثر هنری خود عکس بگیرید و آن عکس را تبدیل به NFT کنید.

مزایای تبدیل آثار هنری به NFT

1- قابلیت فروش

پیش از ظهور ان اف تی‌ها، فروش آثار برای هنرمندان کار نسبتاً پیچیده‌ای بود. محدودیت‌های گالری‌ها و نمایشگاه‌های فیزیکی باعث می‌شد بسیاری از هنرمندان نتوانند آثار خود را عرضه کنند. از طرف دیگر عرضه آن آثار در فضای دیجیتال نیز خطر دزدی و یا کپی شدن اثر آنان را به وجود می‌آورد. NFTها به راحتی این مشکل را حل می‌کنند، زیرا هم اصالت اثر را تایید می‌کنند و از دزدیده شدن آن جلوگیری می‌کنند و هم به هنرمند اجازه می‌دهند در بازارهای بزرگ جهانی آثار خود را به نمایش بگذارد و بفروشد.

 

با تبدیل آثار هنری به NFT می‌توانید آن را در شبکه‌های جهانی به فروش برسانید.

2- تایید اصالت

همان‌طور که گفتیم، تمام سیر پیشرفت یک NFT مانند سازنده، مالکین قبلی و… در شبکه بلاکچین ثبت می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا فرد دیگری نتواند مدعی باشد که صاحب اثر شماست.

از آن‌جایی که شبکه بلاکچین تغییرناپذیر است، هیچ‌کس نمی‌تواند اطلاعات درون NFT شما را دستکاری کند یا آن را از بین ببرد. به همین دلیل اثر شما همواره در امنیت نگهداری می‌شود.

3- شرط گذاری

ان اف تی‌ها می‌توانند به گونه‌ای تنظیم شوند تا از شروطی پیروی کنند. برای مثال می‌توان یک NFT را زمان ساخت به گونه‌ای تنظیم کرد تا از تمام معاملات بعدی آن، سودی به سازنده NFT تعلق گیرد.

4- دنیای قشنگ نو

دیر یا زود وب3 و متاورس، جایگزین اینترنت فعلی ما خواهد شد. شرکت‌ها و برنامه‌نویسان در حال تلاش برای توسعه‌ آن هستند و کاربران به دنبال راه‌هایی ‌هستند که از آن استفاده کنند. ان اف تی‌ها یکی از دروازه‌های ورود به این دنیای جدید هستند. در متاورس، شما تمامی اموال خود را به عنوان NFT خرید و فروش خواهید کرد. مردم باید به مالکیت اینترنتی در قالب ان اف تی عادت کنند. ان اف تی‌های هنر دیجیتال،  آغاز تحقق این رویا است.

  • بیشتر بخوانید: متاورس چیست و چه نقشی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد؟

چرا بعضی NFTها از بقیه گران‌ترند؟

چیزها معمولاً زمانی ارزشمند می‌شوند که به دست آوردن آن‌ها ساخت باشد. بیپل یک هنرمند شناخته شده بود که سال‌هاست هرروز یک نقاشی دیجیتال منتشر می‌کند. ان اف تی «هرروز: 5000روز اول» به همین دلیل چنین گران‌قیمت است. اما روزانه میلیون‌ها توکن NFT در جهان تولید می‌شود و طبیعی است بسیاری از آنان دارای ارزش خاصی نباشند.

هرروز بسیاری از افراد در آرزوی رسیدن به ثروت، دست به تبدیل آثار هنری خود NFT می‌زنند یاNFTهایی را خرید و فروش می‌کنند که ارزش خاصی ندارند. این‌ها نشان می‌دهد بازار ان اف تی هنوز به حالت طبیعی و نرمال نرسیده است. بسیاری به جای بررسی قیمت، با احساسات خود تصمیم می‌گیرند و هزینه‌های بالایی را صرف ان اف تی‌هایی می‌کنند که به نظر نمی‌رسد ارزش بالایی داشته باشند.

هرچند امروزه نگرانی‌هایی در مورد رشد حبابی ان اف تی‌ها وجود دارد، با این حال، روزی بازار NFTها نیز به ثبات خواهد رسید و قیمت‌ها نشان دهنده ارزش واقعی ان اف تی ها خواهد شد. زیرا NFTها آمده‌اند که بمانند.

جمع‌بندی

دایره استفاده NFTها بسیار گسترده‌تر از هنر دیجیتال است. آن‌ها در دنیای بازی‌ها نیز بسیار پرکاربرد هستند. از طرفی دیگر، می‌توان از NFTها برای اثبات مالکیت دارایی‌های دنیای واقعی نیز استفاده کرد. با این حال، تکنولوژی بلاکچین فرصتی طلایی برای هنرمندان به وجود آورده تا با تبدیل آثار هنری به NFT، بتوانند امنیت آثار خود را تامین کنند، به آن‌ها اصالت ببخشند و از ظرفیت‌های بازارهای جهانی بهره‌مند شوند.

اگر شما نیز به تبدیل آثار هنری خود به NFT علاقه‌مندید، این فرم را پر کنید تا کارشناسان ما در بی‌مثل با شما تماس بگیرند.

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.