چگونه ان‌اف‌تی عکاسی‌تان را بفروشید: یک راهنما

22.1

ان‌اف‌تی عکاسی برای هنرمندان یک موهبت است و به آن‌ها اجازه می‌دهد کارهای‌شان را راحت‌تر از همیشه بفروشند. مطمئن باشید در زمان فروش عکس، ان‌اف‌تی‌ها مزایای بسیاری نسبت به مدل‌های سنتی دارند.

از این‌رو است که، مجموعه‌های عکاسی ان‌اف‌تی موج تازه‌ای از دوست‌داران عکاسی را انگیزه داده تا به کلکسیون‌کردن تصاویر از هنرمندان مورد علاقه‌شان برآیند.

بنابراین بدون هیچ مقدمه ای، بیایید ان‌اف‌تی عکاسی را بررسی کنیم؛ این‌که چرا این‌قدر امیدوارکننده است؟ پیش‌گامان این زمینه کدام‌ها بودند؟ و این‌که چگونه می‌توانید همین الان فروش عکاسی ان‌اف‌تی را شروع کنید؟

خرید و فروش ان‌اف‌تی‌‌های عکاسی، راه تازه‌ای پیش روی هنرمندان باز کرده. “لمس” از کالکشن”BlackisGold” اثر بریتانی پیر

چرا عکاسی برای ان‌اف‌تی خوب است؟

در حالی که چیزهای بی‌شماری می‌توانند – و در نهایت – به‌عنوان ان‌اف‌تی معرفی شوند، اما بدیهی است که برخی مدیوم‌‌های موجود گویی برای این ساخته‌ شده‌اند که خیلی بی‌دردسر به ان‌اف‌تی بدل شوند. و عکاسی قطعا یکی از آن‌ها است.

فقط همین یک دلیل کافی است: بیش‌تر عکاسی‌ها این روزها کاملاً دیجیتالی است. حتی عکس‌هایی که از روی فیلم گرفته شده‌اند نیز اغلب اسکن می شوند و به فایل‌های دیجیتال تبدیل می شوند. پس؛ عکس‌ها، دست‌مایه‌ی کاملی هستند برای ان‌اف‌تی شدن.

یکی دیگر از چیزهای جالب درباره ان‌اف‌تی‌های عکاسی این است که می توانند حق مولف را برای سازندگان‌شان تضمین کنند. برای کسانی که نمی‌دانند، توانایی نوشتن حق مولف دائمی در قراردادهای هوشمند دلیل اصلی محبوبیت ان‌اف‌تی در میان هنرمندان مختلف است و این نکته برای عکاسان که اگر برای کارشان دستمزدی هم بگیرند، معمولا فقط در ازای اولین فروش نسخه چاپی عکس‌شان، عکس‌های استوک‌شان یا کمی پورسانت است، عالی است.

از این گذشته رشد ان‌اف‌تی‌‌ها نیاز به واسطه‌ها را برای فروش عکاسی از میان برداشته است. عکاسان و هنرمندان، چه در قالب گالری‌ها، رسانه‌ها یا حتی رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، به واسطه‌ها متکی بوده‌اند. اکنون، با ان‌اف‌تی، عکاسان گزینه‌های بسیار بیشتری برای فروش عکس‌های‌شان دارند.

خوشبختانه، عکاسان ان‌اف‌تی گزینه‌های زیادی برای مینت کردن و فروش تصاویرشان دارند. گزینه‌ها برای سازندگان ان‌اف‌تی به طور کلی، و ان‌اف‌تی‌های عکس به طور خاص، هر روز در حال افزایش هستند.

Manifold.xyz ابزاری عالی است برای سازندگان تا قراردادهای هوشمندشان را تنظیم کنند و ان‌اف‌تی‌های عکس‌شان را مینت کنند/ منیفولد

ازجمله عکاسان و هنرمندان فارسی‌زبان می‌توانند با استفاده از کیف پول و اکانت ثبت‌شده‌ی بی‌مثل‌مارکت در پلتفرم Open Sea به این پلتفرم وارد شوند و آثا‌رشان را به صورت مستقیم و به زبان فارسی مینت کنند.

 

از یک بازار محبوب بدون کد استفاده کنید

بازارهای ان‌اف‌تی که مختص عکاسی هم نیستند برای عکاسان ان‌اف‌تی تازه‌کار گزینه‌های زیادی دارند. البته در عوض سختی‌هایی هم دارد- مخاطبانِ بیش‌تر برای خریداران بالقوه در این پلتفرم‌ها، برجسته شدن هنرمندان را سخت‌تر می‌کند. به همین سبب و طبیعتا، عکاسی ان‌اف‌تی در این بازارهای غیر تخصصی نسبت به بازارهایی که به طور خاص برای عکاسی ان‌اف‌تی کار می‌کنند، کم‌تر محبوب است.

در هر روی، پلتفرم‌های زیادی هستند که بدون نیاز به دانش کدنویسی ابزارهایی را برای تولید و فروش ان‌اف‌تی در اختیار سازندگان قرار می‌دهند.

همیشه این گزینه ممکن است که عکس‌های ان‌اف‌تی را در برخی از بازارهای مشهور ان‌اف‌تی مانند Rarible، Foundation، Known Origin و OpenSea ثبت کنید.


یک توسعه‌دهنده را استخدام کنید

این گزینه مطمئنا بیش‌ترین تأثیر را دارد، ولی صادقانه بگوییم، احتمالا فقط در مواردی مناسب است که کاملا ضروری است. به خصوص برای افرادی که تازه شروع به عکاسی ان‌اف‌تی کرده‌اند.

اگر می‌خواهید مجموعه‌ای از عکس‌های ان‌اف‌تی بسازید که امکانات اضافی قابل توجهی در اختیار می‌گذارد، اگر به یک قرارداد هوشمند خاص نیاز دارید،  اگرمی‌خواهید مردم تصاویر ان‌اف‌تی را مستقیما از وب‌سایت شما بخرند، یا اگر می‌خواهید بر کالکشن‌تان کنترل کامل داشته باشید، در این موارد اگر یک توسعه‌دهنده حرفه‌ای Web3 استخدام کنید، بسیار سودمند است.

البته اگر این راه مزایایی داشته باشد، اما پرهزینه است. اما ایجاد قراردادهای سفارشی در پلتفرم‌هایی مانند منیفولد، هم امکان کنترل بیش‌تر بر قراردادهای هوشمند می‌دهد و هم هزینه‌های بسیار کمی دارد یا اصلا بدون هزینه است.

چه نوع عکس‌هایی در بازار ان‌اف‌تی فروش می‌روند؟

خوشبختانه، عکاسی ان‌اف‌تی طیف گسترده‌ای دارد. البته برخی از ژانرها نزد عکاسان این فضا محبوب‌تر است برای مثال، عکاسی شهری و مناظر دیدنی.

اما آنچه آشکارا در موفقیت عکس‌های ان‌اف‌تی اهمیت جدی دارد، سبک عکاسی، داستان پشت عکس‌های واقعی و افرادی است که عکس‌ها را می‌گیرند. کالکشن‌های پرتره، عکس‌های خودروهای کمیاب، فتوژورنالیسم و ​​مجموعه‌ای از عکس‌های داستان‌‌دار، کارکرد خوبی در فضای ان‌اف‌تی داشته‌اند.

شاید این حرف کلیشه‌ای به نظر برسد؛ ولی: هیچ فرمولی برای موفقیت در این فضا وجود ندارد. اما دست‌کم این را که می‌توان گفت که عکس‌های ان‌اف‌تی با داستان‌سرایی عالی و بیانی واضح و آبرومند همیشه احتمال بیش‌تری برای یافتن مخاطب دارند در ضمن مهم است که حواس عکاس ان‌اف‌تی باید جمع این باشد که هرچه زودتر به یک استایل بصری ویژه خویش، انگار کن که یک امضا، برسد.

برای همین هم، شماری از عکاسان ان‌اف‌تی کاربلد را این‌جا برای شما فهرست کرده‌ایم.

جولی پاچینو (@Julie_Pacino)

یک ان‌اف‌تی عکاسی از جولی پاچینو

جولی پاچینو هنرمندی تجسمی است که از طریق عکاسی و فیلم، هنر خاطره‌انگیزی خلق می‌کند. او که در صنعت فیلم بزرگ شهد، سال‌ها قبل از غوطه‌ور خوردن در دریای ان‌اف‌تی در سال ۲۰۲۱، مهارت‌های عکاسی‌اش را افزایش داد.

اولین مجموعه صد عکسی ان‌اف‌تی او، I Live Here Now در کم‌تر از ۳۰ دقیقه فروخته شد. همچنین سبب شد او به عنوان یک هنرمند برای اولین مجموعه TIMEPieces NFT مجله TIME گزیده شود. پاچینو دومین مجموعه عکاسی ان‌اف‌تی‌اش را به نام Keepers of The Inn را پیش می‌برد که به پروژه بزرگ‌تر فیلم Web3 مرتبط است.

عشق جنگ است/ واسکوئز

Aimos Vasquez (@IAMAIMOS)

پدرو “آیموس” واسکز یک عکاس خودآموخته ساکن نیویورک است. به عنوان فرزند مهاجران دومینیکن و بومی نیویورک، رسالتش را این قرار داده که از راه هنرش صدای مردمی‌ باشد که کم‌تر دیده شده‌اند.

واسکز با همکاری با برندها و گرفتن عکس‌های نفس‌گیر از اجراهای زنده‌ی برخی از بزرگترین موزیسین‌های جهان خودش را اثبات کرد. معروف‌ترین اثر او، «عشق جنگ است»، در حراجی در بازار BlockParty در سال ۲۰۲۱ فروخته شد. پرتره رپر فقید XXXTentacion همچنین یکی از عکس‌های او است که بیشترین کامنت را در اینستاگرام داشته است.

بریتانی پیر (@redactedpride)

بریتانی پیر نمونه دقیقی است از عکاسی که با فروش عکس‌های ان‌اف‌تی کسب‌وکار پر رونقی راه انداخته است و بنابر گزارش شبکه‌ی خبری CNBC فروش ثابت ان‌اف‌تی او به او اجازه داد تا در نهایت عکاسی را به عنوان حرفه تما‌م‌وقت برگزیند.

«The//Hustle» از مجموعه «Fac//es» اثر بریتانی پیر

پیر بیش‌تر به توانمندسازی سیاه‌پوستان و اقشار کم‌صدا مشغول است.. او در گزارش ویژه CNBC می‌گوید: «من فکر می‌کنم که قطعا نه‌تنها ان‌اف‌تی‌ها، که رمزارزها می‌توانند به افراد به‌حاشیه رانده‌شده، به ویژه جامعه سیاه‌پوستان کمک کنند.» به‌همین سبب، بسیاری کارهای این هنرمند ساکن شیکاگو حول شادی سیاه‌پوستان و تجربه سیاه‌پوستان آمریکایی می‌چرخد.

Rizacan Kumas (@KumasRizacan)

Rizacan Kumas یک داستان‌گوی تصویری و عکاس مستند است. کالکشن‌های مختلف ان‌اف‌تی کوماس به جهان‌گردی‌های او و فرهنگ‌های مختلف جهانی که از نزدیک دیده، ربط دارد.

البته بسیاری کارهای کوماس در حوزه عکاسی خبری دسته‌بندی می‌شود. او از مردم سراسر جهان در خانه و محیط زندگی‌شان عکس می‌گیرد. ازجمله ان‌اف‌تی‌‌های او درباره‌ی احساسات افرادی که در تصاویر به چشم می‌خورد قصه‌هایی دارند.

«شریک‌شدن آن‌چه دارید» از مجموعه «بهشت گمشده» اثر ریزکان کوماس

ناگفته نماند، این فهرست جامع و مانع نیست.

در واقع، جاستین آورسانو خالق Twin Flames، دریفت، خالقِ Where My Vans Go و دیو کروگمن خالق Drive برخی از پرفروش‌ترین عکس‌های ان‌اف‌تی را دارند. بعدا درباره‌ی آن‌ها هم خواهیم نوشت.

سازندگان و سوژه‌های معروف عکاسی ان‌اف‌تی

تعجب نکنید ولی ما اخیرا شماری افراد برجسته و عکاسان و هنرمندانی که اهل دنیای کریپتو نیستند، در چند ماه گذشته عکس‌های ان‌اف‌تی‌ فروختند.

یکی از معروف‌ترین نمونه‌ها، ریم الفیصل، شاهزاده عربستانی و گالری‌دار هنری است که در ماه فوریه یک کالکشن عکسی ان‌اف‌تی را با نام مکه و مدینه راه انداخت یا فردریک اورباخ، عکاس تحسین‌شده‌ای که مجموعه ان‌اف‌تی‌اش از چهره‌های مشهور در فهرست A را در نوامبر ۲۰۲۱ منتشر کرد.

و موسسات هم کم‌کم دست‌به‌کار شده‌اند؛ آسوشیتدپرس اولین مجموعه ان‌اف‌تی‌اش را در اکتبر ۲۰۲۱ منتشر کرد. کمی بعد حتی بازاری برای خرید و فروش عکس‌های ان‌اف‌تی رونمایی کرد.

تصاویر برجسته دیگر در دنیای ان‌اف‌تی که اخیراً منتشر شده‌اند ازجمله برخی عکس‌های هرگز دیده نشده از گروه راک نمادین نیروانا است. حتی عکس‌های ان‌اف‌تی از ایستگاه فضایی بین المللی هم الان هست.

فردریک اورباخ یک نام آشنا در عکاسی است که به‌ ان‌اف‌تی‌ها هم وارداست/ این کاری از او است.

بازاریابی این جا هم مهم است

مانند بسیاری از تلاش‌های تجاری، در عکاسی ان‌اف‌تی هم بازاریابی می‌تواند بیش از نیمی از نبرد فروش باشد. در نهایت، مهم نیست که چه‌قدر هنر شما خوب بوده، باز هم باید وقت بگذارید تا مردم بیش‌تری، اثر هنری شما را ببینند.

وقتی از ان‌اف‌تی حرف می‌زنیم، همه چیز به یک کامیونیتی ربط دارد. تعامل و ایجاد پیوندها در این کامیونیتی بهترین راه برای پیشبرد کارتان است. و عکاسی ان‌اف‌تی نیز از همین قاعده پیروی می‌کند.

حواس‌تان باشد که خیلی زود، کارهای زیادی منتشر نکنید. بهتر است روی فروش مجموعه‌های یک از یک با قیمت مناسب و مجموعه‌های کوچک‌تر برای کسانی که تازه به این فضا وارد شده‌اند، تمرکز کنید.

“#2 La Digue Island Dreams” از کالکشن”BE..DO…HAVE” اثر جانی ملون

حساب‌های عکاسی ان‌اف‌تی را دنبال کنید

دنبال کردن برترین عکاسان ان‌اف‌تی (مانند کسانی که در بالا ذکرشان رفت) یک شروع عالی است. جز این‌که از تازه‌ترین به‌روزرسانی‌ها در کالکشن‌های‌شان باخبر می‌شوید، آن‌ها ضمنا اغلب آثار عکاسان دیگر و افراد تازه‌واردی را که ان‌اف‌تی‌شان را می‌فروشند، به نمایش می‌گذارند.

حتی بهتر است توییت‌های آن‌ها را دنبال کنید زیرا می‌توانید با آن‌ها گفت‌وگو کنید و همچنین با دیگر علاقه‌مندان به عکاسی ان‌اف‌تی هم رابطه بگیرید. بسیاری از این هنرمندان حتی سرورهای Discord خود را دارند – چه برای خودشان و چه برای پروژه های خاص‌شان.

همچنین حساب‌هایی برای برجسته کردن عکاسی‌های ان‌اف‌تی وجود دارد. مثلا: Celebrate NFT Photography (@photographyNFTs) و NFT Photographers.xyz (@NFTPhotograph)

هنرمند دیگری که هنوز به آن اشاره نکرده ایم، جانی ملون (@jonny_melon) است. جانی علاوه بر این‌که یک عکاس با استعداد دنیای ان‌اف‌تی است که عکس‌های ان‌اف‌تی‌اش را می‌فروشد، اغلب انواع عکس‌های ان‌اف‌تی را در صفحه‌اش برجسته می کند.  و البته او درباره عکاسی ان‌اف‌تی در وبلاگی که به صفحه او پیوند دارد، می‌نویسد.

بهترین مکان ها برای نمایش عکاسی ان‌اف‌تی

از دیدگاه بازاریابی، توییتر احتمالا بهترین مکان برای نمایش عکس‌های ان‌اف‌تی شما باشد. این‌جا جایی است که کامیونیتی مخاطبان حاضر است، و شما را به راحتی می توانید به بازارهایی که هنر شما باید آن‌جا در دسترس باشد، پیوند دهد.

جز این؛ می توانید هر چه‌قدر که می خواهید خلاقیت به‌خرج دهید. چون بسیاری مردم دوست دارند تصاویر ان‌اف‌تی را در گالری‌های آنلاین و پلتفرم‌های متاورس نمایش دهند. و البته، با افزایش محبوبیت ان‌اف‌تی، فرصت‌های بیش‌تری برای نمایش عکس های ان‌اف‌تی و آثار هنری دیگر در گالری‌های هنری دیجیتال و کریپتو وجود دارد. اینها به ویژه در هنگام فروش عکاسی ان‌اف‌تی می توانند سودمند باشند.

بهترین رویدادها برای عکاسان ان‌اف‌تی

افزایش سریع علاقه به ان‌اف‌تی باعث شده است که رویدادهای ان‌اف‌تی بیش‌تر و بیش‌تری در سراسر جهان اتفاق بیفتد. همه چیز از نمایش‌های گالری برای هنرمندان ان‌اف‌تی گرفته تا کنفرانس‌های بزرگ، رویدادهایی برای عکاسی ان‌اف‌تی به‌شمار می‌روند.

یک مثال عالی «NFT NYC Photowalk Through Central Park» است. این رویداد، ۲۲ ژوئن، در خلال 2022 NFT NYC برگزار خواهد شد.

Super Chief، با مکان هایی در نیویورک و لس آنجلس، ادعا می کند که اولین گالری NFT در جهان است.

در نتیجه، فرصت های بی پایانی وجود دارد که فروش عکاسی ان‌اف‌تی را آسان‌تر می کند. خواه شما یک حرفه‌ای باسابقه باشید، یا یک علاقه‌مند که به دنبال راه‌های تازه‌ای برای گسترش هنرتان است، تبدیل عکس‌های عالی‌تان به ان‌اف‌تی راهی است که به آزمودنش می‌ارزد.

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.