چه تفاوتی بین شبکه‌های بلاکچین وجود دارد؟

2650401

بلاکچین، نامی است که روزبه‌روز با سرعت بیشتری دنیای تکنولوژی را دگرگون می‌کند. رمزارزها، دنیای شگفت‌انگیز متاورس و…، دستاوردهایی هستند که به کمک این تکنولوژی ممکن شده‌اند. اگر سعی کرده  باشید وارد دنیای رمزارزها بشوید، احتمالا متوجه شدید که هر رمزارز بر یک شبکه‌ی بلاکچین کار می‌کند و به همین دلیل، گاهی برای خرید یا معاوضه‌ی دو رمزارز، به مشکل خورده باشید. شاید برای‌تان این سوال پیش آمده باشد که تفاوت این شبکه‌ها با یکدیگر چیست؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا بدانید بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند.

بیشتر بخوانید: بلاکچین به زبان ساده

بلاکچین چیست؟

دغدغه‌ای که منجر به ایجاد تکنولوژی بلاکچین شد، یک دغدغه‌ اقتصادی قدیمی بود. گروهی مردم دوست نداشتند دولت‌ها، از تک‌تک مراودات مالی آنان آگاه باشند. دولت‌ها، بانک‌ها، بیمه‌ها و… با نگهداری اطلاعات در مراکز خود، به مردم خدمات ارائه می‌کنند. اما اگر این مراکز نتوانند عملکرد خوبی از خود نشان دهند، مردم نگران خواهند شد. برای مثال ممکن است یه گروه هکر، اطلاعات بانکی شما را بدزدند. به همین دلیل، بسیاری به دنبال راه حلی بودند تا نیازی به نگهداری اطلاعات در یک مرکز وجود نداشته باشد. بلاکچین آن راه حل بود.

بلاکچین مبتنی بر تعداد زیادی دفتر غیرمتمرکز است. این دفاتر که به هر یک از آن‌ها یک Node می‌گوییم، در واقع کامپیوترهایی هستند که می‌توانند به اینترنت وصل شوند. این کامپیوترها وظیفه دارند، تمامی فعالیت‌ها و معاملات هر فرد را به صورت کامل تایید و ثبت کنند. این کار دو مزیت بزرگ به همراه دارد:

  1. اطلاعات به طور متمرکز نگهداری نمی‌شوند.
  2. به دلیل شفافیت دیگر به نهادهای نظارتی وابسته نیست.

بلاکچین مبتنی بر تعداد زیادی دفتر غیرمتمرکز است که در کنار هم یک شبکه تشکیل می‌دهند.

از طرفی دیگر، این عدم تمرکز باعث می‌شود سیستم هرگز از کار نیفتد. وجود تعداد بسیار زیادی Node باعث می‌شود حتی اگر بخشی از کامپیوترها خراب شوند، سیستم بدون اختلال کار خود را ادامه دهد.

بلاکچین چه کاربردی دارد؟

اولین و مشهورترین کاربرد بلاکچین، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هستند. بیت کوین، اولین شبکه‌ی بلاکچین معرفی شده به جهان است.  با گسترش بلاکچین بیت‌کوین، محدودیت‌های این شبکه باعث شد، عده‌ای به دنبال تاسیس شبکه‌های جدیدی شوند تا بتوان از ظرفیت‌های بیشتری از مزایای بلاک‌ استفاده کرد. بلاکچین اتریوم، یکی از مشهورترین شبکه‌های نسل جدید است.

اما کاربردهای شبکه‌ی بلاکچین فقط به خدمات مالی و اقتصادی محدود نمی‌شود. یکی دیگر از مزایای این شبکه‌ها، حمایت کامل‌تر از قوانین کپی رایت است که در قالب ان اف تی‌ها به کاربران ارائه می‌شود. به کمک ان اف تی، مالکیت معنوی هر فایل دیجیتالی مشخص است و با شفافیت موجود  در این سیستم، می‌توان تمامی مسیر صاحبان ان اف تی را ، تا سازنده‌ی آن که مالک حقیقی اثر است، بررسی کرد.

به دلیل امنیت و شفافیت شبکه‌های بلاکچین همچنین می‌توان از آن‌ها در ارائه‌ی خدماتی مانند ثبت قراردادها، برگزاری انتخابات‌های امن و… نیز استفاده کرد.

انواع شبکه‌های بلاکچین

به لحاظ فنی، شبکه‌های بلاکچین به چهاردسته‌ی کلی شبکه‌های عمومی، شبکه‌های خصوصی، شبکه‌های هیبریدی و شبکه‌های نیمه متمرکز تقسیم می‌شوند.

در بلاکچین‌های عمومی، هر کاربر با اتصال به اینترنت و ورود به یک پلتفرم بلاکچین، می‌تواند تبدیل به یک node شود و در معاملات و فعالیت‌های آن شبکه، مشارکت کند. این شبکه‌ها امنیت بسیار بالایی دارند، اما به دلیل تعداد بالای nodeها، سرعت پایینی خواهند داشت.

در شبکه‌های خصوصی، فقط تعداد مشخصی از اعضا به شبکه دسترسی خواهند داشت. در این شبکه‌ها، امنیت، اختیارات، مجوزها و دسترسی به دست خود سازمان کنترل می‌شود. این شبکه‌ها سرعت بسیار بالایی دارند اما به دلیل تعداد پایین nodeها، از امنیت کمتری نسبت به شبکه‌های عمومی برخوردارند.شبکه‌های نیمه متمرکز بلاکچین مانند شبکه‌های خصوصی هستند، اما معمولا توسط چند سازمان مدیریت می‌شوند.

شبکه‌های هیبریدی نیز ترکیبی از شبکه‌های عمومی و خصوصی هستند. یعنی کاربران می‌توانند دسترسی دیگران به بخشی از اطلاعات موجود در بلاکچین را کنترل و محدود کنند.

حالا که با خصوصیات فنی شبکه‌های بلاکچین آشنا شدید، بهتر است با چندی از شبکه‌های مشهور و کاربردی آن نیز آشنا شوید. مهم‌ترین دلیل برای این که باید این شبکه‌ها، ارزهای دیجیتال آن‌ها و قوانین استفاده از این شبکه‌ها آشنا شوید این است که هرکدام از این شبکه‌ها از ارزهای دیجیتال خاصی پشتیبانی می‌کنند. یعنی هنگام جا به جا کردن ارزهای دیجیتال  بین شبکه‌های مختلف، باید ابتدا مطمئن شوید، شبکه‌ی مقصد، از ارز دیجیتالی که قصد جابه‌جایی آن را دارید، پشتیبانی می‌کند. در غیر این صورت، ممکن است دارایی شما در شبکه انتقال پیدا نکند و سرمایه‌ی خود را به خاطر یک اشتباه ساده از دست بدهید.

مطرح‌ترین شبکه‌ها برای انتقال ارز دیجیتال

هر رمزارز، در شبکه‌ی بلاکچین اختصاصی خود عرضه می‌شود. با این وجود بعضی از ارزها نیز در شبکه‌های مختلفی قابل عرضه هستند. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است با تفاوت کوین‌ها و توکن‌ها آشنا شوید:

کوین‌ها، ارزهای‌ دیجیتالی هستند که به صورت مستقل، دارای یک شبکه‌ی اختصاصی هستند. برای مثال می‌توان به بیت‌کوین، اتریوم، بایننس کوین و… اشاره کرد. اما توکن‌ها، شبکه اختصاصی ندارند و بر بستر شبکه دیگر رمزارزها کار می‌کنند. برای مثال می‌توان از توکن‌هایی مانند تتر، یونی سواپ، آوه و… نام برد.

گاهی، یک توکن از طریق چند شبکه مختلف قابل انتقال است. این توکن‌ها به ما آزادی عمل بیشتری می‌دهند و می‌توانیم شبکه‌های بیشتری را برای انتقال انتخاب کنیم. برای مثال توکن تتر بر روی شبکه های بیت کوین، اتریوم، ترون و … قابل استفاده است.

کوین‌ها، دارای یک شبکه‌ی بلاکچین اختصاصی هستند در حالی که توکن‌ها بر بستر شبکه دیگر رمزارزها کار می‌کنند.

بلاکچین بیت‌کوین

شبکه بیت‌کوین، شاید مشهورترین بلاکچین حال حاضر باشد. ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین، برای اولین بار این نام را در مقاله‌ای که در اکتبر 2008 منتشر کرد،  به کار برد. ناکاموتو پیش از شروع سال 2009، اولین بلوک این بلاکچین را ایجاد کرد.

بسیاری از کاربران، برای استفاده از شبکه بیت‌کوین، از لایه‌ی امنی (Omni) استفاده می‌کنند. امنی لایر یا همان مستر کوین (Mastercoin) در سال 2012 توسط جی.آر ویلت مطرح شد.

لایه Omni در واقع بر روی بلاکچین بیت کوین توسعه داده شده است. امنی لایه‌ای است که به کاربران خدماتت پیشرفته‌تری را مانند ایجاد ارز، معاملات غیر متمرکز، قراردادهای هوشمند و… ارائه می‌دهد.

شبکه اتریوم

اتریوم که توسط ویتالیک بوترین ایجاد شده، بعد از بیت کوین، مشهورترین شبکه بلاکچین جهان است. اتریوم فقط یک ارز دیجیتالی نیست، بلکه شبکه بلاکچینی با مزایا و کاربردهای متنوع است و قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند را دارد که می‌توانند به هوشمندسازی هر چه بیشتر ارتباطات و دستگاه‌ها کمک کنند. این شبکه به شما اجازه می‌دهد تا توکن‌های دیجیتالی ایجاد کنید که می‌تواند برای نشان دادن سهام مجازی، دارایی، اثبات عضویت و… استفاده شود. توکن‌ها و معاملات بلاکچین اتریوم، از استاندارد ERC20 پیروی می‌کنند.

شبکه بایننس

در سال ۲۰۱۹، پلتفرم بایننس، یکی از بزرگترین صرافی‌های رمزارز، اعلام کرد که با ایجاد زنجیره Binance، یک پروژه بلاکچین را به پایان رسانده است. بایننس، همچین استانداردی به نام BEP-2 را برای شبکه‌ بلاکچین خود معرفی کرد.

این‌گونه استانداردها، درواقع مجموعه‌ای از مشخصات فنی است که توکن‌ها باید برای فعالیت در بلاکچین بایننس‌چین رعایت کنند.

بیت کوین نیز نسخه BEP2 خود را منتشر کرده است. بیت کوین به کمک این استاندارد از سرعت، امنیت، کارایی معاملات این پلتفرم جدید بلاکچین بهره‌مند شود.

شبکه ترون

ترون یک شبکه بلاکچین قدرتمند است که از استانداردهای فنی مختلفی پیروی می‌کند. این تنوع استانداردها باعث می‌شود، طیف گسترده‌ای از خدمات در این شبکه بلاکچین قابل ارائه باشد. این شبکه از تراکنش‌های فوری در مقیاس جهانی با دسترسی نامحدود پشتیبانی می‌کند.

جمع بندی

شبکه‌های بلاکچین، سنگ‌بنای اصلی تکنولوژی‌های بسیاری، مانند متاورس، ان اف تی، رمزارزها و… هستند. به همین دلیل است که آشنایی با این تکنولوژی و شبکه‌های آن، می‌تواند برای کسانی که در این عرصه‌ها فعالیت می‌کنند، جذاب باشد. شما با شناخت هر یک از این شبکه‌ها، می‌توانید از رمزارزها و خدمات گسترده‌ی آن‌ها استفاده کنید. فراموش نکنید، هرکدام از این شبکه‌ها نیاز به کیف پول‌های مربوط به خود دارند و از کوین‌ها و توکن‌هایی پشتیبانی می‌کنند که از استانداردهای آنان، پیروی کنند.

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.