چطور NFT بسازیم و آن را بفروشیم؟

چطور ان اف تی بسازیم و آن را بفروشیم؟

ان اف تی یک تکنولوژی جدید است. اما حقیقت آن است که این تکنولوژی بر مبنایی استوار شده است که ما سالیان سال است که به آن آشناییم.

یک اثر هنری مشهور مانندتابلوی شب پرستاره اثر ونسان ونگوگ را فرض کنید.، شما هرزمان که بخواهید می‌توانید نسخه‌ای از این نقاشی زیبا را به دیوار خانه خود بزنید. اما فقط یک نسخه اصلی از آن وجود دارد که در موزه‌ی هنرهای مدرن نیویورک از آن نگهداری می‌شود و بیش از صد میلیون دلار ارزش دارد.

ان اف تی نیز  چنین رویکردی در خود دارد.

ان اف تی چیست؟

به زبان ساده می‌توان گفت ان اف تی‌ها، گواهی‌های دیجیتالی هستند که در خود فایلی را به همراه دارند و ادعای مالکیت یک فرد بر آن محتوا را تایید می‌کنند. شما هرگونه فایل دیجیتالی را می‌توانید تبدیل به یک ان اف تی کنید. امنیت ان اف تی‌ها مانند ارزهای دیجیتالی توسط شبکه‌های بلاک‌چین پشتیبانی می‌شود. با این تفاوت که ان اف تی‌ها برخلاف رمزارزهای معمول مانند بیت‌کوین بی‌همتا هستند. یعنی هر ان اف تی با ان اف تی دیگر متفاوت است و فقط یک نسخه اصیل وجود دارد که ممکن است ارزش بسیار بالایی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با ان اف تی در دو دقیقه

یک NFT ممکن است بارها خرید و فروش شود. اما تمامی این مالکین تا فرد ایجاد کننده ان اف تی، قابل دنبال کردن است. حتی سازنده ان اف تی می‌تواند شرایطی را فراهم آورد تا از درصدی از تمام معاملات آینده آن ان اف تی، به او تعلق بگیرد. شما می‌توانید یک تصویر، یک متن، یک ویدئو، یک موسیقی و یا هر فایل دیجیتال دیگری را تبدیل به یک ان اف تی کنید. شما یا هرکس که آن ان اف تی را به او بفروشید، مالک آن فایل خواهد بود. مردم ممکن است آن فایل را ببینند، آن را دانلود کنند و از آن استفاده کنند، اما در نهایت فقط یک نسخه اصلی از آن وجود دارد که به مالک NFT متعلق است.

چگونه از بازار NFTها درآمدزایی کنیم؟

شما می‌توانید در دو زمینه در بازار ان اف تی فعالیت کنید:

  1. به عنوان تولیدکننده
  2. به عنوان سرمایه‌گذار یا کلکسیونر

اگر به دنبال درآمدزایی از ان اف تی‌ها به عنوان تولیدکننده هستید، باید بدانید لازم است آن فایلی که تبدیل به NFT می‌کنید، دارای ارزش باشد. شما می‌توانید هر فایلی را تبدیل به یک ان اف تی کنید. اما آیا کسی هست که آن فایل را از شما بخرد؟ ان اف تی شما باید به حدی جذاب باشد تا مشتریان قانع شوند به روی آن سرمایه‌گذاری کنند. در این روش، شما ریسک چندانی متحمل نمی‌شوید. فقط هزینه‌هایی را به عنوان کارمزد برای ایجاد ان اف تی خود پرداخت می‌کنید.

اما اگر بخواهید به عنوان سرمایه‌گذار یا کلکسیونر به این بازار وارد شوید، باید سرمایه‌ اولیه‌‌ای داشته باشید که به کمک آن، بتوانید خرید ان اف تی‌ها را آغاز کنید. از طرف دیگر نیاز دارید، بازار را بشناسید تا بفهمید کدام ان اف تی در آینده ارزشمندتر خواهد شد و می‌توانید آن را با قیمت بهتری به فروش برسانید. در این روش، ممکن است شما دچار ریسک‌های بزرگ‌تری شوید و NFTهایی را با قیمت‌های بالایی خریداری کنید، اما کسی حاضر نشود بعدها آن را از شما بخرد.

از کجا شروع کنیم؟

برای ساخت و یا خرید و فروش NFTها قبل از هرکاری، به دو چیز احتیاج دارید: یک کیف پول دیجیتال و مقداری ارز دیجیتال!

تمامی تبادلات در حوزه ان اف تی‌ها، به کمک کیف پول کاربران انجام می‌شود. درواقع شما وقتی یک NFT می‌سازید یا می‌خرید، آن ان اف تی در کیف پول شما ذخیره می‌شود. به همین دلیل است که شما برای ورود به این بازار نیاز به یک کیف پول دیجیتالی خواهید داشت.

تمامی تبادلات در حوزه NFTها، به کمک کیف پول کاربران انجام می‌شود.

امروزه اکثر پلتفرم‌های ان اف تی، در شبکه‌ بلاک‌چین اتریوم فعالیت می‌کنند. به همین دلیل، باید از کیف پول‌های  این شبکه استفاده کنید. اما اگر پلتفرمی که در آن می‌خواهید فعالیت کنید، مبتنی بر شبکه اتریوم نباشد، باید از کیف پول‌هایی که از آن شبکه‌ها پشتیبانی می‌کند، استفاده کنید. معمولاً در خود هر سایتِ حوزه NFT کیف پول‌هایی که می‌توانید از آنها استفاده کنید معرفی شده است.

شما برای ساخت یا خرید و فروش ان اف تی نیز، نیاز به مقداری ارز دیجیتال دارید. برای ساخت یک توکن ان اف تی، باید هزینه‌هایی را به عنوان کارمزد پلتفرم و کارمزد شبکه بلاک‌چین پرداخت کنید. این هزینه، نسبت به ان اف تی شما و پلتفرمی که از آن استفاده می‌کنید، متغیر خواهد بود. فراموش نکنید، هزینه‌ای که برای ساخت یک ان اف تی پرداخت می‌کنید، قابل بازگشت نیست. مگر آن که موفق شوید ان اف تی خود را با قیمتی بالاتر به دیگر کاربران بفروشید.

چطور یک ان اف تی بسازیم؟

وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید آثار خود را به ان اف تی تبدیل کنید. اوپن‌سی (OpenSea)، رریبل (Rarible)، فاندیشن(Foundation) و  مینت‌بیس (Mintbase) نام چندتا از مشهورترین سایت‌هایی است که خدمات ساخت ان اف تی را ارائه می‌دهند.

هریک از این سایت‌ها از قوانین و امکانات خاص خود برخوردار هستند و روند ساخت NFT در آن‌ها، با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. با این حال، ساخت ان اف تی در آن‌ها معمولا کار پیچیده‌ای نیست. به صورت کلی، برای شروع فعالیت ابتدا باید یک کیف پول دیجیتال اتریوم برای خود درست کنید. برای این کار می‌توانید از کیف پول‌هایی مانند والت کوین‌بیس (Coinbase) و والت متامسک (Metamask) استفاده کنید.

سپس باید مقداری اتر بخرید تا بتوانید هزینه‌ی کارمزدهای پلتفرم و شبکه را برای تولید ان اف تی خود پرداخت کنید. ابتدا مقداری اتریوم از یکی از صرافی‌های داخل کشور بخرید و سپس آن را به آدرس والت خود منتقل کنید.

حالا زمان انتخاب کردن وب‌سایتی است که می‌خواهید، ان اف تی خود را در آن ایجاد کنید. به آن وب‌سایت بروید و کیف پول خود را به آن متصل کنید.  برای تازه‌کارها، وب‌سایت‌هایی مانند رریبل و اوپن‌سی مناسب‌تر هستند.

بعد از اتصال والت، می‌توانید به کمک ابزارهای این وب‌سایت‌ها، NFT خود را تولید کنید.

بیشتر بخوانید: هزینه ساخت NFT چقدر است؟

چطور ان اف تی خود را بفروشیم؟

حالا که ان اف تی خود را ایجاد کرده‌اید وقت آن رسیده که آن را قیمت‌گذاری کنید، در یکی از فروشگاه‌های ان اف تی قرار دهید و در انتظار پیشنهادات برای خرید بمانید. شما به کمک بی‌مثل می‌توانید ان اف تی‌های خود را تولید کنید و آن‌ها را بفروشید. اگر سوالی دارید، مشاوران ما آماده پاسخ‌گویی به شما هستند.

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.