هزینه ساخت NFT چقدر است؟

هزینه ساخت NFT چقدر است

بازار NFT روز به روز در حال گسترش است. بسیاری از هنرمندان به این فکر افتاده‌اند که آثار خود را تبديل به ان اف تی کنند. اولین سوالی که برای بسیاری از آن‌ها ایجاد می‌شود آن است که هزینه ساخت NFT قدر است؟

پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد زیرا هزینه ساخت NFT به مسائل مختلفی وابسته است. معمولا برای ساخت ان اف تی باید هزینه‌ای به عنوان Gas Fee بپردازید. بعضی از پلتفرم‌های ساخت NFT هزینه‌هایی نیز به عنوان کارمزد برای ضرب کردن ان اف تی دریافت می‌کنند. گاهی نیز این هزینه در هنگام فروش ان اف تی دریافت می‌شود.

نکته‌ای که نباید فراموش کنید، این است که دنیای NFT در حال تکامل است و هرروز امکانات و پلتفرم‌های جدیدی به این دنیا اضافه می‌شوند. پلتفرم‌هایی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند هزینه Mint کردن ان اف تی را بر دوش خریدار بگذارید. ممکن است بخواهید NFT خود را در پلتفرمی بسازید که مستقر بر بلاکچینی است که کارمزدی دریافت نمی‌کند.

بنابراین لزوما نمی‌توان گفت هزینه ساخت NFT زیاد است. خصوصا اگر هزینه‌های Mint را با درآمدی که می‌توانید از فروش ان اف تی خود داشته باشید، مقایسه کنیم.

هزینه ساخت NFT شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه ساخت NFT در پلتفرم‌های مختلف، معمولا تحت قالب چند مورد قرار می‌گیرد:

کارمزد شبکه: Gas Fee نوعی کارمزد در شبکه اتریوم است. در واقع گس، سوختی است که امکان فعالیت کاربران و عملکرد آنان را در شبکه اتریوم برقرار می‌کند.این هزینه در واقع دستمزدی است که Nodeها با دریافت هزینه گس معاملات را در شبکه تأیید می‌کنند. در واقع اگر هزینه گس وجود نداشته باشد هیچ کسی در شبکه وجود نخواهد داشت تا معاملات را تأیید کنند، پس تمام شبکه دچار مشکل خواهد شد. در واقع همین هزینه‌های گس است که به ماینرها تعلق می‌گیرد و درآمد آنان از این طریق است. دلیل این که به این هزینه‌ها، Gas می‌گویند این است که درست مثل سوخت برای شبکه هستند و باعث روشن ماندن شبکه می‌شوند.

gas fee مثل سوخت برای شبکه هستند و باعث روشن ماندن شبکه می‌شوند.

هزینه‌های پلتفرم: بعضی از پلتفرم‌های ساخت NFT، هزینه‌ای را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. بعضی از آن‌ها این هزینه را به صورت ماهانه و بعضی دیگر در زمان ساخت توکن دریافت می‌کنند.

هزینه‌های فروش: گاهی اوقات، شما می‌توانید به صورت رایگان ان اف تی خود را Mint کنید، اما در هنگام فروش آن، هزینه‌ای را پرداخت کنید. برخی از فروشگاه‌ها نیز هزینه‌ای به عنوان کارمزد فروش NFT از شما دریافت می‌کنند.

فراموش نکنید که ساخت ان اف تی به معنای فروخته شدن آن نیست. ممکن است لازم باشد برای فروش NFT خود، نیاز با بازاریابی یا تبلیغات داشته باشید. پس هزینه‌های آن را نیز در نظر بگیرید.

ساخت NFT به صورت میانگین چقدر هزینه دارد؟

از آن‌جایی که NFTها بر روی بلاکچین‌های مختلفی ساخته می شوند، قیمت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. حتی اگر ان اف تی‌ها در یک بلاکچین باشند نیز، ممکن است هزینه ضرب یک NFT با دیگری یکسان نباشد. این هزینه را به عوامل زیادی از جمله حجم داده‌ها، سرعت تراکنش، gas fee و… نسبت داد.

قیمت ساخت یک ان اف تی می‌تواند رقمی کمتر از ۱ دلار باشد یا بیش از ۱۰۰۰ دلار برای شما هزینه داشته باشد. همه چیز بستگی به انتخاب‌های شما دارد. اگر بخواهید ان اف تی خود را با  gas fee پایین‌تری بسازید، زمان بیشتری باید منتظر ساخته شدن NFT خود بمانید. چون ماینرها انگیزه کمتری برای تایید عملکرد شما در شبکه بلاکچین دارند و ترجیح می‌دهند معاملاتی با هزینه گس بالاتر را در اولویت بررسی و تایید قرار دهند.

هزینه ساخت NFT در اتریوم، محبوب‌ترین شبکه بلاکچین برای NFTها، می‌تواند کمی گران باشد، طبق تحقیقات، حداقل هزینه ساخت یک NFT در شبکه اتریون حدود 70 دلار است، این به دلیل هزینه بالای گس در بلاکچین اتریوم است. هزینه گس ثابت نیست و در زمان‌های مختلف تغییر می‌کند.

چرا Gas Fee مدام تغییر می‌کند؟

هزینه گس برای یک معامله موفق ثابت استِ اما زمانی که شبکه  شلوغ باشد یا تقاضا برای تراکنش‌های NFT زیاد است، Gas fee افزایش پیدا می‌کند. برای مثال، معمولا شب‌ها نسبت به روزها، هزینه گس برای تولید ان اف تی پایین‌تر است. می توانید تغییرات قیمت Gas را در این وب‌سایت بررسی کنید. نکته‌ای که باید توجه کنید این است که هزینه های گس توسط توسعه دهندگان یا ماینرها تعیین نمی‌شود، بلکه این کاربران هستند که میزان گس معاملات را تعیین می‌کنند. در حقیقت قیمتی که کاربران برای انجام معاملات پیشنهاد می‌کنند، قیمت گس را مشخص می کند. پس هرچه تعداد معاملات بیشتر باشد، قیمت گس نیز گران‌تر خواهد بود. همچنین معاملاتی که هزینه گس بیشتری دارند، سریع‌تر تأیید و اجرا می‌شوند.

هزینه گس در روزها و ساعت‌های مختلف، نسبت به شلوغی شبکه تغییر می‌کند.

توصیه‌هایی برای کاهش هزینه ساختNFT

  • صبور باشید. اگر عجله دارید، شبکه باید کار شما را در اولویت بگذارد و برای این کار باید هزینه گس بیش‌تری بپردازید.
  • از تعطیلات آخر هفته خودداری کنید. زیرا معمولا آخر هفته‌ها شبکه شلوغ‌تر است و به دلیل افزایش تقاضا، هزینه گس بیشتر خواهد شد.
  • شبکه بلاکچین و پلتفرم مناسبی را انتخاب کنید.
  • مجموعه ان اف تی بسازید. در برخی از پلتفرم‌ها برای ساخت یک مجموعه NFT، کافی است فقط یک بار Gas Fee بپردازید.
  • بعضی پلتفرم‌ها از جمله Open Sea، این امکان را در اختیار کاربران می‌گذارند تا هزینه ساخت ان اف تی را بر دوش خریدار بگذارند. در این شرایط برای معرفی ان اف تی، هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌شود. زمانی که خریداری برای NFT شما پیدا شد، هزینه‌های ساخت از قیمت ان اف تی کسر می‌شود. البته این امکان برای کاربرانی است که قبلا لااقل یک ان اف تی در این پلتفرم ساخته باشند و هزینه گس را یک بار پرداخت کرده باشند.

جمع بندی

ساخت ان اف تی شامل هزینه‌هایی می‌شود که نسبت به فایلی که می‌خواهید NFT کنید، پلتفرم و شبکه بلاکچینی که قصد دارید ان اف تی خود را روی آن بسازید و حتی زمانی که می‌خواهید این کار را بکنید، این هزینه‌ها می‌تواند تغییر کند. شما حتی می‌توانید به صورت رایگان ان اف تی بسازید و زمانی که خریداری برای NFT خود پیدا کردید، اجازه دهید پلتفرم، هزینه ساخت را از قیمت ان اف تی کم کند.

شما می‌توانید با هزینه اندکی ان اف تی خود را بسازید و  از فروش آن درآمد قابل توجهی داشته باشید. اگر نیاز به کمک دارید، مشاورین متخصص بی‌مثل آماده کمک به شما هستند.

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.