در دنیای متاورس، معاملات چگونه انجام می‌شوند؟

در دنیای متاورس معاملات چگونه انجام می‌شوند.

مارک زاکربرگ، مدیر و بنیان‌گذار فیس‌بوک، در دسامبر 2021 نام کمپانی خود را از فیس‌بوک به متا تغییر داد.  این تغییر نام، نشانه‌ای از اهمیت متاورس در آینده است. زاکربرگ معتقد است بین 5 تا 10 سال آینده، متاورس تمامی ابعاد زندگی ما را تغییر خواهید داد. متاورس دنیای جدیدی است که قرار است جایگزین اینترنت و دنیایی باشد که ما به عنوان دنیای مجازی فعلی می‌شناسیم.

متاورس دنیای مستقلی است که به کمک استفاده از تکنولوژی بلاکچین، همواره روشن و زنده خواهد ماند. یک دنیای عظیم، که به صورت کاملا سه بعدی و زنده تجربه می‌شود. دنیایی که دارای اقتصادی مستقل و پویا خواهد بود.  شما می‌توانید به کمک ارزهای دیجیتال دنیای متاورس، از امکانات و خدمات این دنیا استفاده کنید، در آن زندگی کنید، کار کنید و درآمد داشته باشید. شاید برای‌تان جالب باشد عده‌ای همین امروز که شما در حال خواندن این مقاله‌اید، در حال خرید و فروش زمین در دنیای متاورس هستند. زمین‌هایی مجازی که شاید امروز یک سرمایه‌گذاری دیوانه‌وار به نظر بیاید، اما پیش‌بینی می‌شود روزی ارزش بسیار بالایی خواهند داشت. زمین‌هایی که ممکن است روزی خانه‌ی خود را در دنیای متاورس روی آن بنا کنید.

بیشتر بخوانید: متاورس چیست و چه نقشی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد؟

ارتباط متاورس و بلاکچین

دنیای متاورس، در واقع شبکه‌ای از دنیاهای مجازی و غیرمتمرکز است. به  همین دلیل نمی‌تواند تحت نظارت نهادهای متمرکز و حکومتی باشد. بلاکچین به کمک شفافیت و امنیت خود از کاربران و قوانین دنیای متاورس پشتیبانی می‌کنند.

از طرف دیگر، بلاکچین، در واقع شبکه گسترده‌ای است که توانایی ثبت و ذخیره‌ی بی‌نهایت داده را به ما ارائه می‌دهد. دنیای متاورس به کمک استفاده از این قابلیت، تمامی اقدامات و فعالیت‌ها را ذخیره‌سازی می‌کند.

مهم‌تر از همه‌ی این‌ها، مفاهیم اقتصادی موجود در متاورس است. در دنیای متاورس، تمامی معاملات به کمک رمزارزها صورت می‌گیرد و ارزهای مرسوم دنیای واقعی، در این دنیای جدید کاربردی نخواهند داشت. پایه‌ی اصلی رمزارزها، تکنولوژی بلاکچین است. بلاکچین‌های متاورس از این رمزارزها و معاملاتی که به کمک آنان انجام می‌شود، پشتیبانی خواهند کرد.

یکی دیگر از مهم‌ترین موارد برای حفظ امنیت کاربران در دنیای متاورس، احراز هویت آن‌ها است. اگر بنا باشد افراد از اموال و دارایی‌های خود در دنیای متاورس نگهداری کنند، باید به خوبی هویت آنان اثبات شود. بلاکچین تمامی فعالیت‌های تمامی کاربران را ثبت می‌کند و به کاربران کمک می‌کند تا کسی نتواند خود را به جای آنان جا بزند و به اموال آن‌ها دسترسی پیدا کند.

توکن‌های ان اف تی نیز، ابزار دیگری هستند که در دنیای متاورس به ما برای اثبات مالکیت بر اشیا کمک خواهند کرد. NFT یکی دیگر از مفاهیمی است که به کمک بلاکچین ممکن شده است.

ان اف تی و دنیای متاورس

ان اف تی‌ها در واقع رمزارزهایی هستند که برخلاف رمزارزهای عادی، اطلاعات دیگری را نیز در خود نگهداری می‌کنند.  این اطلاعات می‌تواند شامل طیف گسترده‌ای از فایل‌ها باشد. شما می‌توانید یک نوشته، یک تصویر، یک موسیقی، یک ویدئو و… را تبدیل به یک ان اف تی کنید. به دلیل وجود همین اطلاعات، متفاوت از یکدیگر هستند. به همین دلیل به NFTها توکن‌های غیر قابل معاوضه می‌گویند.

در دنیای متاورس، شما به کمک NFTها و اطلاعاتی که در خود دارند، مالکیت خود را بر محتوای ان اف تی‌های خود اثبات می‌کنید. برای مثال، زمین‌های دنیای متاورس که درباره‌ی آنان صحبت کردیم، در واقع NFTهایی هستند که کاربران به خرید و فروش آن‌ها می‌پردازند.

پروژه‌هایی مانند سندباکس و اکسی اینفینیتی، نمونه‌هایی از پروژه‌های موفق و مشهور دنیای متاورس هستند که به صورت جدی، روی ان اف تی‌ها کار می‌کنند. این دو پروژه، در واقع بازی‌هایی هستند که عناصر و ابزارهای درون بازی را به صورت ان اف تی به کاربران ارائه می‌کنند. برای مثال در بازی اکسی اینفینیتی، کاربران به پرورش و نگهداری هیولاهای بامزه‌ای می‌پردازند که اکسی نام دارند. هرکدام از این هیولاها، در واقع توکن‌های ان اف تی هستند که به کمک آن، بازیکنان، مالکیت خود را بر این هیولاهای بانمک اثبات می‌کنند یا آن‌ها را معامله می‌کنند.

رمزارزها و ان اف تی‌ها، اساس اقتصاد دنیای متاورس را تشکیل می‌دهند.

معاملات در متاورس چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم، رمزارزها و ان اف تی‌ها، اساس اقتصاد دنیای متاورس را تشکیل می‌دهند. شما به کمک رمزارزهایی که برای این دنیا معرفی می‌شود، از خدمات این دنیای جدید استفاده خواهید کرد و یا اموالی را که در قالب ان اف تی‌ها عرضه می‌شود، خرید و فروش خواهید کرد.

شما برای نگهداری از  ان‌اف‌تی‌ها و ارزهای دیجیتالی خود به والت‌‌ (Wallet) یا کیف پول‌های دیجیتالی نیاز دارید و به کمک همین کیف پول‌ها، در دنیای متاورس احراز هویت می‌شوید.

زمانی که  کیف پول دیجیتالی خود را ایجاد کنید، می‌توانید به کمک صرافی‌های ارز دیجیتال، مقداری رمزارز بخرید و به کیف پول خود انتقال دهید، تا برای شروع معاملات در دنیای متاورس آماده شوید. ان اف تی‌های شما نیز در همان کیف پول برای شما در دسترس خواهند بود. با توجه به بلاکچین‌های متعددی که وجود دارند، ممکن است شما به کیف پول‌های مختلفی احتیاج پیدا کنید. زیرا هر بلاکچین، از کیف پول و رمزارزهای مخصوص خود پشتیبانی می‌کند. اما برای شروع، کیف پول‌هایی مانند کیف پول‌هایی مانند والت کوین‌بیس (Coinbase) و والت متامسک (Metamask) می‌توانند مناسب باشند.

چگونه در دنیای متاورس درآمد داشته باشیم؟

احتمالاً شما نیز از دنیای متاورس و ظرفیت‌های باورنکردنی آن هیجان‌زده شده‌اید و می‌خواهید هرچه سریع‌تر فعالیت خود را در این دنیا آغاز کنید. دنیای متاورس و بلاکچین روزبه‌روز در حال پیشرفت و توسعه است و تا زمانی که تمامی دنیای ما را تغییر دهد، راه‌های بیشتری برای درآمدزایی از این دنیای نو، مطرح خواهند شد. با این حال،  شما همین حالا هم می‌توانید درآمدزایی خود از متاورس را آغاز کنید.

افراد نسبت به توانایی‌های خود، راه‌های مختلفی را برای این کار انتخاب می‌کنند، با هم برخی از این راه‌ها را بررسی می‌کنیم.

بازی‌های Play To Earn

بازی کن و پول بگیر! شگفت‌انگیز است نه؟

این بازی‌ها در واقع نماد کوچکی از دنیای بزرگ متاورس هستند. بازی‌هایی که شما در آن‌ها فعالیت می‌کنید و در ازای فعالیت خود، رمزارزها و ان‌اف‌تی های مخصوص بازی را دریافت می‌کنید.

دنسترالند، اکسی اینفینیتی و سندباکس، بازی‌هایی از این جنس هستند. فراموش نکنید برای شروع این بازی‌ها، معمولا باید مقداری توکن و ان اف تی‌های مخصوص را بخرید. از طرف دیگر، برای داشتن درآمد بالا از این بازی‌ها باید وقت و مهارت بالایی داشته باشید. پس قبل از تصمیم‌گیری و شروع، شرایط خود را بسنجید.

سرمایه‌گذاری در متاورس

یکی دیگر از راه‌های درآمد در دنیای متاورس، سرمایه‌گذاری بر رمزارزها و NFTهاست. اگر با دنیای کریپتو و ارزهای دیجیتالی آشنا باشید، احتمالاً نام تریدرها و هولدرها را شنیده‌اید. تریدرها به خرید و فروش ارزهای دیجیتالی و ان‌اف‌تی‌ها می‌پردازند و با نوسان‌گیری از قیمت آن‌ها، درآمدزایی می‌کنند. هولدرها افرادی هستند که رمزارز و ان اف تی می‌خرند و به امید آن که روزی آن را گران‌تر بفروشند، منتظر می‌مانند.

شما می‌توانید، با سرمایه‌گذاری روی رمزارزهایی مانند مانا (MANA) یا ان‌ اف تی‌هایی مانند همان زمین‌هایی که در متاورس خرید و فروش می‌شود، درآمدزایی کنید.

ساخت ان اف تی

ممکن است شما از جمله افراد ارزش آفرینی باشید که چیزهایی برای عرضه داشته باشند. آن زمان است که می‌توانید  از ساخت و فروش ان اف تی‌، درآمد بسیار بالایی داشته باشید.

برای مثال شما می‌توانید آثار هنری خود، فایل‌های خود یا هر فایل ارزشمندی که دارید را تبدیل به یک ان اف تی کنید و آن را به کلکسیونرها و سرمایه‌گذارانی که به هنر شما علاقه‌مند هستند، بفروشید.

سخن نهایی

دنیای متاورس، دیر یا زود، تمامی دنیای پیرامون ما را تغییر خواهد داد. کسانی که زودتر از ظرفیت‌های این دنیا آگاه شوند، قطعا از این دنیا سود بیشتری خواهند برد. پس بهتر است زودتر تصمیم خود را بگیرید. اگر هنوز سوالاتی دارید، می‌توانید به کمک مشاوران ما در بی‌مثل، پاسخ آن‌ها را پیدا کنید و فعالیت خود را در دنیای متاورس آغاز کنید. بی‌مثل در مراحل مختلف ساخت و فروش ان اف تی‌های شما، در کنار شماست.

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.