توکن چیست- مختصر و مفید درباره یک پدیده در عرصه بلاک‌چین

Learn_Illustration_What_is_a_Token

توکن، در واژه به‌معنای نشانه، علامت یا ژتون است. با این‌که این واژه اکنون اغلب در پیوند با مسائل مرتبط با فناوری بلاک‌چین به‌کار می‌رود، اما پیش‌‌ترها برای اشاره به ژتون‌های کازینوها، بن‌های خرید از نمایشگاه‌ها و جشنواره‌‌ها یا حتی مجوزهای ورود به گروه‌های خاص به‌کار برده می‌شد.

در دنیای کامپیوتر هم توکن عضوی قدیمی است. مثلا Token Access نوعی مجوز رمزنگاری شده برای دسترسی به یک شبکه است.

اما در اکوسیستم بلک‌چین، توکن، یک دارایی دیجیتال است که می‌توان به دیگران انتقالش داد و قابلیت ذخیره‌ی ارزش را در خود دارد.

توکن ارز دیجیتالی است که بلاک‌چین مستقلی ندارد و روی شبکه‌های دیگر مانند اتریوم و کاردانو که به آن ها اصطلاحا بلاک‌چین‌های پلتفرمی می‌گوییم، ارائه می‌شود.

بلاک‌چین‌های پلتفرمی مانند اتریوم، با قررادادهای هوشمندشان امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌آورند. افراد با استفاده از امکانات این بلاک‌چین‌های‌ پلتفرمی، توکن‌های‌شان را می‌سازند و به ساخت بلاک‌چین مخصوصی برای این توکن‌ها نیاز ندارند.

اتریوم، محبوب‌ترین پلتفرم برای تولید و نگهداری توکن است. چراکه قدرت بالایی در اجرای قراردادهای هوشمند دارند.

هر توکن کاربرد مخصوص به خود را دارد و با توجه به کاربرد آن، می تواند ارزش متفاوتی داشته باشد.

توکن‌ها با کوین‌ها چه فرقی دارند؟

کوین‌ها یا همان ارزهای دیجیتال هم مانند توکن به اکوسیستم بلاک‌چین وابسته‌اند. اما مهم‌ترین تفاوت توکن و کوین، داشتن یا نداشتن بلاک‌چین مستقل است.

یک کوین ارز دیجیتالی است که بلاک‌چین مستقلی دارد اما توکن بر روی بلاکچین‌های پلتفرمی دیگر ساخته می‌شوند. بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، الیت کوین، کاردانو و صدها ارز دیجیتال دیگر بلاک‌چین‌های اختصاصی دارند ولی بسیاری رمزارزهای مطرح بازار مانند بت، یرن فایننس، تتر و دای آوی، در حقیقت توکن هستند.

توکن‌ها می‌توانند پس از توسعه کافی، با ساخت بلاکچین مستقل به کوین بدل شوند.
کوین‌ها کیف پول اختصاصی دارند اما توکن‌ها روی کیف پول‌های بلاک‌چین میزبان ذخیره می‌شوند.

از  این تفاوت اصلی که درگذریم، ضمنا، توکن‌ها کاربردهای چندگانه‌ای دارند اما کوین‌ها ارزش پولی دارند و تنها در فرایند پرداخت استفاده می‌شوند.

ساخت توکن برای برنامه‌نویس‌‌ها ساده است اما ساخت کوین‌ها پیچیده و دشوار است.

ارائه کوین به محاسبات و طراحی پیچیده‌ای نیاز دارد و اغلب از طریق استخراج پیش می‌رود. اما توزیع توکن‌ها با برگزاری روی‌دادهای عرضه اولیه پیش می‌رود.
البته برای تشخیص کوین یا توکن بودن ارزهای دیجیتال، می‌توان به سایت رسمی هر رمزارز یا سایت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال سر زد.

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.