بازی‌ برای کسب درآمد؛ یک راهنمای مفید و کارآمد

2560px-Gamers_at_Igromir_2013-2048x1536.jpg

در میان تمام ترندهای دنیای NFT «بازی برای کسب درآمد»‌ها از برجسته‌ترین‌ها بوده‌اند؛ هم مورد توجه شرکت‌ها بوده‌اند و هم مورد توجه سازندگان و مجموعه‌داران. اما اگر فکر کنید که این ماجرا؛ یعنی گرفتن پول در ازای بازی ویدیویی کردن بیش از آن اندازه خوب به نظر می‌رسد که واقعی باشد، تقصیری ندارید.

در این راهنما، ما اصول اولیه بازی برای کسب درآمد را شرح خواهیم داد. این بازی‌ها دقیقا چیستند؟ رایگانند؟ و کدام‌شان را می توانید از همین الان شروع کنید تا ارز دیجیتال به جیب بزنید؟

آیا بازی‌ برای کسب‌ درآمدها می‌توانند صنعت گیم را بنابر اغلب پیش‌بینی‌ها، متجول کنند؟

بازی Play-to-Earn چیست؟

همانطور که از نامش پیدا است، یک بازی برای کسب درآمد (P2E) به بازیکنان با ارزهای دیجیتال، توکن‌های درون بازی یا حتی NFT جایزه می‌دهد. افزون بر این، دارایی‌های این بازی‌های مبتنی بر بلاکچین – شخصیت‌ها، سلاح‌ها و لوازم جانبی دیگر- NFT هستند.

در حالی‌که بیش‌تر توجه به این بازی‌های بابت درآمدش است، عناصر دیگری که به بلاکچین ربط دارند، چه‌بسا مهم‌ترند. دارایی‌های این بازی‌ها NFT هستند، و از این‌رو گیمرها می‌توانند برای نخستین بار، واقعاً دارایی‌های درون بازی‌شان را مالک شوند.

یعنی دیگر برای از دست دادن دارایی‌هایی که برای آن‌ها سخت تلاش کرده‌اند، نگران نیستند؛ چه بازی تغییر ‌کند؛ چه آفلاین شود و چه… و تازه این دارایی‌ها در بازارهای ثانویه نیز قابل دادوستدند.

نکته کلیدی دیگر این که در این بازی‌ها به‌طور کلی به بازیکنان با ارز دیجیتال بلاکچین میزبان (به عنوان مثال ETH یا SOL) جایزه نمی‌دهند؛ این بازی‌ها توکن‌های ویژه درون بازی دارند که گیمرها هرچه بیش‌تر بازی کنند، این توکن‌ها را به‌دست می‌آورند و سپس می‌توانند از آن‌ها برای خرید دارایی‌های NFT دیگر در بازی استفاده کنند یا حتی آن‌ها را با ارزهای دیجیتال دیگر یا ارزهای فیات(ارزهای دنیای واقعای مثلا دلار) در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) دادوستد کنند.

بسیاری از بازی برای کسب درآمد‌ها در شروع کاملاً رایگانند، برخی دیگر از گیمرها می‌خواهند اول روی NFT‌های مورد نیاز برای بازی سرمایه‌گذاری کنند و برخی دیگر میانه را گرفته‌اند؛ به بازیکنان این امکان را می‌دهند که بازی را رایگان شروع کنند و با استفاده از توکن‌های درون بازی، موقعیت‌شان را ارتقا دهند تا دارایی‌های بهتر یا پاداش‌های بالاتری به چنگ بیاورند.

در ضمن رشد صنف‌ها و انجمن‌های بازی‌های بلاکچین، راه دیگری را برای گیمرها در دنیای کسب درآمد باز کرده است یک انجمن یا صنف، NF های بازی را در ازای کاهش بخشی از درآمد گیمرها، به آن‌ها کرایه می‌دهد.

 

کدام بازی‌ها را برای کسب ارز دیجیتال بازی کنم؟

بازی برای کسب درآمد‌ها در این یک سال گذشته منفجر شده‌اند و امروزه بازی‌های بی‌شماری از این دست هست و هر روز هم بیش‌تر می‌شوند. در اینجا تنها چند مورد از محبوب‌ترین بازی‌ها را برشمرده‌ایم.

زمانی وقتی می‌گفتی بازی برای کسب درآمد، معنی‌اش بازی Axie بود اما حالا این بازی از آن اعتبار پیشین فاصله گرفته

Axie Infinity– اولین بازی برای کسب درآمد

تا به امروز، Axie Infinity  هنوز هم نخستین نامی است که هر وقت درباره‌ی بازی‌های پولی حرف بزنیم، به ذهن می‌رسد. Axie Infinity  اولین بازی P2E بود که در فضای NFT  نفوذ کرد. این بازی در اوجش حدود ۲.۷ میلیون بازیکن ماهانه داشت و فروش آن از مرز یک میلیارد دلار در اوت ۲۰۲۱ گذشت.

با این همه،Axie Infinity  اخیراً چالش‌های زیادی داشته اس: از کاهش شمار کاربران گرفته تا قیمت توکن جوایز آن، توکن معجون عشق صاف(SLP)، تا یک رخنه امنیتی و سرقت تاریخی. زمانی از Axie به عنوان استاندارد طلایی بازی برای کسب درآمد یاد می‌شد اما اکنون منتقدان از Axie به عنوان نماد بی‌ثباتی طولانی‌مدت یک بازی برای کسب درآمد سخن می‌گویند.

درباره‌ی Axie Infinity این‌جا بیش‌تر بخوایند

Axie Infinity: بهترین بازی در حوزه NFT

با وجود این ناکامی‌های جدی، این بازی هنوز نشانه‌های اصلی حیات را دارا است. Sky Mavisشرکت سازنده این بازی، مشخصا از تمرکز بر بازی برای کسب درآمد، فاصله گرفته اما مطمئنا به آینده این بازی باور دارد. باید دید اینکه آیا یک بازی بلاکچینی دیگر از این بازی کلاسیک به عنوان پرچمدار بازی برای کسب درآمد‌ها پیش می‌افتد یا نه.

Splinterlands از مهم‌ترین بازی‌های بلاکچینی برای کسب درآمد است

Splinterlands

برخلاف بسیاری از بازی‌های نوپا P2E در سال گذشته، Splinterlands در سال ۲۰۱۸ با نام Steem Monsters عرضه شد. و از آن جا بود که به یکی از بزرگ‌ترین نام‌ها تبدیل شد.

خیلی خلاصه، Splinterlands  یک بازی کارتی بلاکچین است حول محور هیولاهای NFT. گیمرها می‌توانند با Splinterlands NFT های خود خرید، فروش، تجارت، اجاره و مبارزه کنند. بازیکنان می‌توانند کارت‌های کلکسیونی NFT، بسته‌های کارت، و معجون‌های جادویی ببرند.

افزون بر این، آن‌ها می توانند کریستال‌های انرژی تاریک – یا همان ارز درون بازی Splinterlands را به دست آورند و نیز این کریستال‌ها را در فروشگاه Splinterlands خرج یا در چندین صرافی غیرمتمرکز با آن‌ها دادوستد کنند.

Splinterlands امسال را با عبور از مرز یک میلیارد نبرد آغاز کرد و در کنار برخی به‌روزرسانی‌های عمده برای تمرکززدایی‌های‌اش و شیوه‌ی پاداش‌دهی‌اش، آشکارا، می‌خواهد در سال‌های پیش‌رو یک عامل تعیین‌کننده باشد.


خدایان رهاشده

در دسته بازی‌های کارتی معاملاتی NFT، Gods Unchained ممکن است در بالای کوه باشد. بازی کارتی تاکتیکی که روی پروتکل اتریومی Immutable X فعال است و برای بازیکنان شروع‌کننده رایگان است. البته، بازیکنان با پیشرفت و برنده‌شدن در بازی‌ها، می‌توانند بسته‌های کارت جدیدی به دست آورند و مانند بازی‌های P2Eدیگر، بسته‌های با ارزش بالا را می‌توان در بازار ثانویه داد و ستد کرد.

$GODS رمز ارز رسمی بازی است که بازیکنان می‌توانند از آن برای خرید بسته استفاده کنند. افزون بر این، بازیکنان همچنین می‌توانند توکن حاکمیتی‌شان(۳) را برای دروکردن جایزه‌های بیش‌تر به‌اشتراک بگذارند.

Gods Unchained پرچم‌دار بازی‌ها در پلتفرم Immutable X است

برای

پگاکسی

Pegaxy یک بازی اسب‌دوانی بسیار محبوب NFT با سازوکار بازی برای کسب درآمد است. بازیکنان در مسابقات ۱۲ نفره PVP به مصاف یک‌دیگر می‌روند. بنابر قواعد رسمی این بازی، «با استفاده از ارتقاء استراتژیک، غذا و مهارت، بازیکنان باید در سه بازی در رتبه‌ی برتر قرار بگیرند تا توکن کاربردی پلتفرم VIS (Vigorus) را به‌دست آورند».

جدا از رتبه‌های برتر، بازیکنان می‌توانند VIS را از راه‌های دیگری هم به‌دست آورند: با اجاره NFT های Pega خود، حضور در رقابت جهانی این بازی با عنوان The Grand Dash، و دادوستد در بازار‌های ثانویه.

این بازی بیش از شش‌ماه پیش عرضه شد. با این حال، Pegaxy مبتنی بر بلاکچین Polygon به عنوان بازی NFT اسب‌سواری، از Zed Run پیشی گرفته است و، هنوز هم می‌تواند در ماه‌های آینده رشد کند.

محبوبیت پگاکسی در دنیای بازی به‌سرعت رو به رشد است

آینده بازی‌های NFT برای کسب درآمد

با درنظرگرفتن همه‌چیز، آینده بازی برای کسب درآمدها امیدوارکننده است، هرچند اکنون تا حدودی نامشخص باشد. ارزش پیشنهادی P2E زمانی که کل بازار ارزهای دیجیتال افت می‌کند، به‌شدت با چالش روبه‌رو می‌شود ارزش توکن‌های بازی‌های P2E هم دنباله‌روی کل بازارند.

گیمرهای سنتی هم گاهی به عبارت «بازی برای کسب درآمد» انتقاد می‌کنند  آن‌ها می‌گویند گیمرها مدت‌ها است که برای لذت خالص بازی است که بازی می‌کنند و برخی‌شان از این ایده که بازی‌های راهی برای کسب ارز در باشد، خوش‌شان نمی‌آید.

خالق Axie Infinity که قبلاً ذکر شد، Sky Mavis، با همین رویکرد انتقادی، اصطلاح «بازی و کسب درآمد» را ابداع کرده است.  البته انگار نه انگار که خودش زمانی بابت پول درآوردن گروهی گیمر در فلیپین از دنیای بازی را جشن گرفته بود.

صرف نظر از این واکنش‌های منفی، ارقام بازی برای کسب درآمدها، در میان بازی‌های بلاکچینی رو به رشد است. نام‌های اصلی دنیای بازی مانند Ubisoft، GameStop و بسیاری دیگر، همگی در حال آزمایش P2E هستند.

خلاصه و دست‌کم با اطمینان می‌توان گفت که بازی برای کسب درآمدها به عنوان بخشی از دنیای بازی آینده‌دار خواهند بود؛ هرچند این آینده با تکامل و تغییراتی ساخته شود.

 

درباره بازی‌های در دنیای ان‌اف‌تی بیش‌تر بخوانید

معرفی بهترین بازی ‌های NFT

 

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.