آشنایی با قوانین کپی رایت در NFT ها

قوانین کپی رایت در NFT

NFTها دنیای هنر را به سرعت، تحت تاثیر قرار داده‌اند. بسیاری از هنرمندان به کمک NFT، به آثار خود اصالت می‌بخشند و آن‌ها رو می‌فروشند. اما سوال مهمی که ایجاد می‌شود، قوانین کپی رایت در NFT هاست. اگر کسی اثر هنرمند دیگری را تبدیل به ان اف تی کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ فردی که NFT را می‌خرد، چه حقوقی نسبت به اثر دارد؟ برای پاسخ به این سوالات با ما در بی‌مثل همراه باشید.

NFT چیست؟

NFT یک ابزار رمزنگاری، برای ساخت یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد و غیرمثلی است. ان اف تی‌ها بر بستر شبکه‌های بلاکچین کار می‌کنند. شبکه‌های بلاکچین مانند یک دفتر ثبت غیرقابل دست‌‌کاری، از اسناد مالکیت NFTها نگهداری می‌کند. هر ان اف تی که  ساخته (Mint) می‌شود، از یک قرارداد هوشمند استفاده می‌کند. هر NFT شامل داده‌ای است که آن داده، ان اف تی را منحصر به فرد می‌کند.

جذابیت NFTها در این است که از آن‌ها می‌توان برای نشان دادن مالکیت دارایی‌های دیگری استفاده کرد. امروزه معمولاً از ان اف تی برای اثبات مالکیت دارایی‌های دیجیتال (مانند تصویر، صدا، فیلم و…)  استفاده می‌کنیم. اما ان اف تی‌ها می‌توانند برای اموال دنیای واقعی نیز کاربرد داشته باشند. اگر NFT برای نگهداری از فایل‌های دیجیتال استفاده شود، معمولا دارای لینکی به آن فایل است که ممکن است روی یک شبکه بلاکچین یا یک وب‌سایت خارج از بلاکچین ذخیر شده است.

ارزش تجاری NFT در اثبات اصالت و مالکیت دارایی‌ها است. برای مثال، در هنر اصالت و تاریخچه مالکیت یک اثر هنری، نقش بسیار بزرگی در قیمت‌گذاری آن دارد. خصوصا اگر اثر یک هنرمند مشهور باشد. با استفاده از ان اف تی‌ها و قابلیت‌های شبکه‌ بلاکچین در نگهداری از اطلاعات تراکنش‌های ان اف تی، اثبات اصالت و مالکیت آثار، بسیار ساده می‌شود.

Mint کردن یعنی چه؟

به پروسه‌ی ساختن NFT در اصطلاح Mint یا ضرب کردن می‌گویند. شما با مینت کردن اثر هنری خود، آن را تبدیل به یک توکن  می‌کنید تا قابل خرید و فروش در فضای بلاکچین شود. شما برای این کار، باید اثر خود را در یک پلتفرم مشخص (مانند Opensea ،Superrare و…) آپلود کنید و هزینه‌ای برای کارمزد بپردازید تا توکن شما ضرب شود.

فراموش نکنید هنگامی که اثر هنری خود  را در یک پلتفرم NFT ضرب کردید، نباید آن را بر روی پلتفرم دیگری ضرب کنید. این کار در اکثر پلتفرم‌ها غیر قانونی است و می‌تواند باعث شود پلتفرم ان اف تی شما را حذف کند یا اکانت شما را بن کند.

به پروسه ساخت NFT، Mint یا ضرب کردن می‌گویند.

قوانین کپی رایت در NFT ها به شما به عنوان صاحب اثر، اجازه می‌دهد اثری را که Mint کرده‌اید،چاپ کنید و در بازار عرضه کنید. اما کلکسیونرها یا افرادی که ان اف تی شما را خریداری می‌کنند، چنین اجازه‌ای ندارند. آن‌ها فقط حق خرید و فروش یا انتقال ان اف تی را دارند. مگر آن که در قرارداد هوشمند NFT شرایط دیگری برای خریدار در نظر گرفته شده باشد.

درواقع خرید ان اف تی شما به خریدار اجازه نمی‌دهد نسخه‌ای از اثر شما را به صورت یک NFT دیگر ضرب کنند، از مردم برای مشاهده‌ اثر شما پول بگیرند، چیزی را که در NFT شما وجود دارد، جداگانه بفروشند و یا از اثر به هرروشی به صورت تجاری سواستفاده کنند. کلکسیونرها برای این کار باید مجوز کتبی جداگانه از صاحب اثر داشته باشند.

آیا قوانین کپی رایت در NFT ها رعایت می‌شود؟

نکته‌ای که باید در نظر داشت، این است که قوانین کپی رایت، لااقل فعلا و در بسیاری از کشورهای جهان، شامل NFTها نمی‌شوند! اما نگران نباشید. قوانین کپی رایت شاید هنوز NFTها را پشتیبانی نکنند، اما آثاری که درون ان اف تی‌ها قرار دارند، مانند هر اثر  هنری دیگری مورد حمایت این قوانین است. در واقع، در حاضر، قوانین برای آثار دیجیتالی که درون ان اف تی قرار دارد، مشابه قوانینی است که آثار فیزیکی را تحت پوشش قرار می‌دهند. به همین دلیل است که شما هرگز نباید اثری را که متعلق به شما نیست، تبدیل به NFT کنید.

تنها کسی اجازه ضرب NFT را دارد که صاحب حقوق کامل کپی رایت اثر باشد. اگر کسی صاحب بخشی از حقوق کپی رایت باشد، باید بررسی شود که مجوز او برای ضرب و فروش ان اف تی کافی هست یا چنین حقوقی برای او در نظر گرفته نشده است.

برای مثال، اخیراً پرونده‌ای در آمریکا، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. Jay-Z خواننده مشهور آمریکایی، از تهیه کننده یکی از آلبوم‌های خود، به نام دیمون دش شکایت کرده بود. دیمون دش، حق انتشار یکی از آلبوم‌های Jay-Z را تبدیل به ان اف تی کرده بود و قصد فروش آن را داشت. طبق ادعای وکیل‌های Jay-Z، دیمون دش حق کافی برای ساخت NFT را نداشته است. این پرونده هنوز باز است و دادگاه‌های آن ادامه دارد. اما نشان دهنده‌ این موضوع مهم است که شما برای ضرب NFT باید از قوانین کپی رایت پیروی کنید.

قوانین کپی رایت در NFT ها، فعلا مشابه قوانین کپی رایت در آثار فیزیکی عادی است.

این مسائل باعث می‌شود هر پلتفرم تحت تاثیر قوانین کپی رایت در کشوری که در آن فعالیت می‌کند، قوانینی را برای جلوگیری از رخ دادن مشکلات بعدی رعایت کند.

چگونه از بروز مشکلات احتمالی کپی رایت در ساخت NFT جلوگیری کنیم؟

پیش از این که تصمیم به Mint کردن اثر هنری خود بگیرید، به نکات زیر توجه کنید:

آیا اثری که می‌خواهید تبدیل به ان اف تی کنید، منحصر به فرد و اصیل است و شما آن را خلق کرده‌اید؟

ان اف تی کردن یک اثر غیر اصلی یا استفاده از آثار دیگران، برخلاف قوانین کپی رایت است.

آن آثار هنری را با همکاری هنرمندان دیگر خلق کرده‌اید؟

اگر اثری که می‌خواهید Mint کنید، مشترک با افراد دیگری است، باید از دیگر هنرمندان مشارکت‌کننده اجازه داشته باشید.

آیا شما صاحب حقوق معنوی اثر هستید؟

اگر اثر هنری را به سفارش کارفرما خلق کرده باشید، ممکن است شما صاحب حقوق معنوی آن اثر نباشید. اگر اثر خود را قبل از تبدیل به ان اف تی به کس دیگری فروخته‌اید، بهتر است اول قراردادتان را بررسی کنید یا با یک وکیل مشورت کنید.

آیا برای خلق اثر خود، از اثر هنرمند دیگری استفاده کرده‌اید یا از آن الهام گرفته‌اید؟

اگر کار شما شامل اثر هنرمند دیگری می‌شود، در کار خود از اثر هنرمند دیگری الهام گرفته‌اید یا… بهتر است از آن هنرمند اجازه بگیرید. البته در قوانین کپی رایت استثناهایی مانند مالکیت عمومی یا استفاده منصفانه در نظر گرفته شده است. با این حال سعی کنید قبل از بروز مشکل با یک وکیل مشورت کنید.

جمع بندی

NFT پدیده جدیدی است که روزبه‌روز در حال تغییر دنیای هنر است. امروزه، هنوز در بسیاری از کشورها، قوانین دقیقی در مورد کپی رایت ان اف تی‌ها طراحی نشده است. اما دور از ذهن نیست که به زودی قوانین مشخصی برای حل مشکلات احتمالی در این زمینه تصویب شود.

با این حال، تا آن زمان، قوانین کپی رایت از آن آثار هنری که به NFT تبدیل می‌شوند، پشتیبانی خواهند کرد. برای این که از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید، بهتر است با قوانین کپی رایت آشنا شوید و آن‌ها را رعایت کنید.

وب اپلیکیشن بی مثل مارکت را به صفحه اصلی آیفون خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه   share را انتخاب کنید.

2- منوی باز شده را بالا بکشید و گزینه  add to Home screen را انتخاب کنید.

3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.